Artykuły

Szczecin. "Sygnowano: Bunsch". Wystawa bardzo rodzinna

Wernisaż w czwartek (31 marca) o godz. 17 w Galerii Północnej Zamku Książąt Pomorskich (wstęp wolny). Spotkamy twórców reprezentujących kilka pokoleń i powiązanych rodzinnie, ale konsekwentnie dążących do odrębności i niezależności.

Będzie tu rzeźbiarz z przełomu XIX i XX wieku Alojzy Bunsch, jego synowie: malarz Adam Bunsch i pisarz Karol Bunsch, wnukowie: scenograf Ali Bunsch i grafik Franciszek Bunsch, a także malarka Krystyna Bunsch-Gruchalska i wreszcie reżyser teatralny Jacek Bunsch.

Pomysłodawcą przygotowania tej wyjątkowej ekspozycji jest właśnie Jacek Bunsch - reżyser teatralny, dyrektor teatrów we Wrocławiu, Rzeszowie i Gdyni.

Wystawa "Sygnowano: Bunsch. Malarstwo, grafika, rzeźba, teatr, literatura", którą od czwartku można oglądać na Zamku Książąt Pomorskich to prezentacja dzieł kolejnych generacji wybitnie uzdolnionej Rodziny Bunschów: Jacka Bunscha (instalacja multimedialna - projekcje spektakli), Adama Bunscha (malarstwo i projekty witraży), Karola Bunscha (dzieła literackie, m.in. rękopis "Dzikowego skarbu" z 1943 roku), Alego Bunscha (projekty scenografii i lalek teatralnych), Alojzego Bunscha (rzeźba), Franciszka Bunscha (grafika, rysunek, tempera), Krystyny Bunsch-Gruchalskiej (malarstwo, grafika, tempera).

Czwartkowemu wernisażowi będzie towarzyszył spektakl "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego" na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Jacka Bunscha. W rolach głównych Sławomir Kołakowski, Krystyna Maksymowicz, Sylwia Różycka i Wiesław Lewoc. Dojrzewający chłopiec, syn polskiego szlachcica, nacjonalisty, antysemity i bogatej Żydówki nawróconej na katolicyzm, dewotki. Z powodu takiego pomieszania ras i ogólnego zamętu świata, w którym przyszło mu żyć, nie potrafi znaleźć swojej tożsamości i dopasować się do społeczeństwa. A nosi nazwisko bohatera historycznego, pojawiającego się też w polskim hymnie, będące symbolem polskiego patriotyzmu...

Wernisaż w czwartek (31 marca) o godz. 17 w Galerii Północnej Zamku Książąt Pomorskich (wstęp wolny); spektakl "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego" w Piwnicy przy Krypcie w czwartek o godz. 18.30, wstęp za okazaniem zaproszenia. Ekspozycja pozostanie w Szczecinie do 29 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji