Artykuły

Warszawa. Międzynarodowy Dzień Teatru 2016. Tygodniowa wyprawa

Spektakle, warsztaty, wycieczki po kulisach i spacer po Warszawie dwudziestolecia międzywojennego. Międzynarodowy Dzień Teatru w stolicy będzie trwał aż tydzień.

"Teatr był i pozostanie z nami na zawsze. A szczególnie teraz, w ciągu ostatnich pięćdziesięciu-siedemdziesięciu lat jest wyjątkowo potrzebny. Dlatego, że wśród wszystkich sztuk publicznych, tylko teatr jest - z ust do ust, z oczu do oczu, z rąk do rąk i od ciała ku ciału. (...) I tylko jedna forma teatru nie jest nam potrzebna - jest nią teatr politycznych gier, teatr politycznych pułapek, teatr polityków, teatr polityki. Teatr codziennego terroru - osobistego i zbiorowego, teatr trupów i teatr krwi na placach i ulicach, w stolicach i na prowincji, między religiami i etnosami" - pisze rosyjski reżyser i pedagog Anatolij Wasiliew, autor tegorocznego orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru 2016: teatr od kulis

Od jego uchwalenia mija w tym roku 55 lat. Święto obchodzone jest 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Tego dnia ze scen na całym świecie odczytywane jest orędzie przygotowane przez ludzi kultury. W poprzednich latach jego autorami byli m.in. poeta i dramaturg Jean Cocteau, dramatopisarz Eugene Ionesco, aktor John Malkovich, a w zeszłym roku reżyser Krzysztof Warlikowski. Tradycyjnie teatry z okazji swojego święta przygotowują również dodatkowe atrakcje dla widzów.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru przypada w niedzielę wielkanocną, ale jego obchody rozpoczną się w poniedziałek 28 marca i potrwają aż do kolejnej niedzieli. W programie znalazły się nie tylko spektakle, ale też warsztaty, spacery, czytania performatywne i wiele innych wydarzeń. Duża część z nich jest darmowa, ale by wziąć w nich udział trzeba się zarejestrować lub odebrać bezpłatne wejściówki. Dlatego warto zaplanować świętowanie już teraz.

Międzynarodowy Dzień Teatru to okazja, by zobaczyć ulubiony teatr od kulis. Wycieczkę po na co dzień niedostępnych przestrzeniach zaplanował m.in. Teatr Dramatyczny (czwartek 31 marca, godz. 12) i Teatr Narodowy (piątek 1 kwietnia, godz. 11.30, zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową). W sobotę dzieci od piątego roku życia z opiekunami będą mogły poznać od kuchni pracę aktorów w Teatrze Baj (godz. 12.30), a miłośnicy przedwojennej Warszawy zobaczyć makietę miasta z 1939 r. w Teatrze Kamienica (godz. 14). Oryginalną formę zwiedzania proponuje Teatr Studio, który we wtorek 29 marca zaprasza młodzież i dorosłych na teatralne podchody. Uczestnicy, podzieleni na drużyny, zamiast zwykłej wycieczki po kulisach będą mogli wybrać się w podróż po pracowniach, magazynach i innych teatralnych zakamarkach, gdzie będą musieli wykonać szereg zadań i odnaleźć skarb. Gra zacznie się o godz. 10 i potrwa ok. pięciu godzin. Również we wtorek gimnazjaliści i licealiści będą mogli wziąć udział w zajęciach performatywnych organizowanych przez Teatr Ochoty. Półgodzinnym spacerem po budynku pokieruje młodzież z działającego tam Ogniska Teatralnego. Akcja potrwa w godz. 15-18.

Międzynarodowy Dzień Teatru 2016: spektakle i warsztaty

Część stołecznych scen przygotowała też warsztaty. TR Warszawa organizuje otwarte spotkanie wokół spektaklu "Holzwege" [na zdjęciu] poświęconego kompozytorowi Tomaszowi Sikorskiemu, podczas którego uczestnicy spróbują przełożyć literacką narrację na dźwięki (sobota, godz. 15). Na młodych widzów stawia Teatr Syrena, który w sobotę o godz. 11 zaprasza na "warsztat małego aktora" - w programie poza podstawowymi zadaniami aktorskimi również ćwiczenia z emisji głosu i teatralny savoir-vivre, a na aspirujących krytyków Studio, w którym we wtorek odbędą się warsztaty pisania o teatrze (godz. 15). Również we wtorek w Teatrze Polskim odbędą się zajęcia dla nauczycieli, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak rozmawiać z uczniami o teatrze (godz. 11). Nietypowe zajęcia proponuje działający przy Teatrze Powszechnym Stół Powszechny. W piątek o godz. 17 będzie w nim można stworzyć rozsadniki - skrzynki lub stelaże na kiełkujące rośliny, które później zostaną zasadzone w powstającym przy Teatrze Powszechnym ogrodzie społecznościowym.

Międzynarodowy Dzień Teatru to jednak przede wszystkim spektakle. Część teatrów w przyszłym tygodniu pokaże je bezpłatnie, inne oferują zniżkowe bilety. W weekend w Warszawie będzie można zobaczyć m.in. "Dybuka" w reż. Mai Kleczewskiej, "Holzwege" Katarzyny Kalwat i "Maria Callas. Master Class" w reż. Andrzeja Domalika z Krystyną Jandą w roli głównej. W środę wieczorem Teatr Studio pokaże "Wiśniowy sad" w wersji z napisami i audiodeskrypcją, a w TR Warszawa odbędzie się czytanie performatywne mikrodramatu opartego na powieści "Balladyny i romanse" Ignacego Karpowicza. W środę i czwartek przed południem w siedzibie Instytutu Teatralnego na Jazdowie będzie można zobaczyć "Klauni, czyli o rodzinie" w reż. Justyny Sobczyk - ostatni odcinek teatralnego serialu przygotowanego przez Teatr 21. W programie również spektakle dla dzieci: Teatr Baj pokaże "Robinson & Crusoe", a Teatr Lalek Guliwer "O RAJU! Czyli o tym, co było, kiedy nic nie było".

Na zakończenie obchodów - 3 kwietnia - wszyscy miłośnicy teatru będą mogli wybrać się na spacer. Do wyboru będą dwie trasy przygotowane w ramach inicjatywy "Spacerowniki Teatralne". O godz. 11 spod Teatru Guliwer na wyprawę wyruszą dzieci, a w południe pod Teatrem Malickiej przy Marszałkowskiej rozpocznie się spacer śladami teatralnej Warszawy 20-lecia międzywojennego. Tego dnia zacznie też działać aplikacja na urządzenia mobilne ze spacerownikiem, dzięki której będzie można wybrać się na spacer samodzielnie - w dowolnym terminie.

Szczegółowy program obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, informacje dotyczące zniżek i rezerwacji oraz opisy spektakli można znaleźć na stronie akcji "Dotknij Teatru": [patrz link poniżej]. Trasy "Spacerowników Teatralnych" na stronie [patrz link poniżej]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji