Artykuły

TVP Kultura. O wielkich aktorach w serialu "250 lat teatru publicznego..."

We wtorek o godz. 16:10 na antenie TVP Kultura usłyszymy o bojkocie telewizji przez aktorów w latach 80., a w czwartek o 16:45 wysłuchamy opowieści o Tadeuszu Łomnickim.

Po ogłoszeniu stanu wojennego środowisko aktorskie podjęło decyzję o bojkocie państwowej telewizji, prowadząc jednocześnie niezależną działalność artystyczną. Tamte wydarzenia przypominają ich uczestnicy, m.in. Ewa Dałkowska, aktorka Teatru Domowego. Pytanie o szanse powodzenia takiej akcji dzisiaj i o polityczną odpowiedzialność teatru postawione zostaną we wtorkowym odcinku współczesnym popularnym aktorom: Magdalenie Cieleckieej, Mai Ostaszewskiej, Jackowi Poniedziałkowi.

Tadeusz Łomnicki, jeden z największych aktorów polskich zmarł nagle na zawał serca w trakcie próby do "Króla Leara", w którym miał grać główną rolę. Stało się to 22 lutego 1992. W czwartkowym odcinku zostają przywołane nie tylko te dramatyczne wydarzenia (opowiada o nich reżyser Eugeniusz Korin), ale też przypomniana sztuka, niezwykła osobowość i biografia Tadeusza Łomnickiego, o którym opowiada m.in. jego student i partner sceniczny Grzegorz Wons.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji