Artykuły

Kielce. Ruszyły próby do spektaklu wg Aleksijewicz

Próby do spektaklu "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" rozpoczęły się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. To pierwsza sztuka, która powstaje w ramach współpracy kieleckiej placówki z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną w Krakowie.

Umowę z krakowskim PWST kielecki teatr podpisał w grudniu ubiegłego roku. Instytucje przez trzy lata będą wspólnie przygotowywać i prezentować spektakle studentów wydziału reżyserii. - Planujemy wystawienie jednej sztuki rocznie - mówił w grudniu Michał Kotański, dyrektor placówki.

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" powstała na podstawie książki pod tym samym tytułem białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz, ubiegłorocznej laureatki nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Dzieło przedstawia relacje kobiet walczących w czasie II wojny światowej. Aleksijewicz przez 20 lat jeździła do żołnierek, by wysłuchać ponad 500 relacji.

Sztukę wyreżyseruje studentka PWST w Krakowie Elżbieta Depta. Adaptacji tekstu na potrzeby przedstawienia dokonała Justyna Pobiedzińska.

- Rozpoczęliśmy próby czytane. Premiera sztuki odbędzie się 14 maja na małej scenie naszego teatru - zapowiada Paulina Drozdowska z działu promocji kieleckiej placówki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji