Artykuły

Śląskie. Nominacje do Złotych Masek ogłoszone

Nagrody Teatralne Złote Maski przyznawane przez Województwo Śląskie i dziennikarzy lokalnych mediów to ważne dla środowiska artystycznego wyróżnienia. Którzy twórcy i aktorzy oraz jakie spektakle dostaną nagrodę za miniony rok, przekonamy się w kwietniu.

Nominacje do Złotych Masek ogłaszane są na początku marca. Nie bez powodu. To właśnie w tym miesiącu, a dokładniej 27 marca obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. W naszym województwie świętujemy go m.in. rozdaniem Złotych Masek, które przyznawane są artystom teatru już od 1967 roku.

Osiem kategorii, ale dziewięć Złotych Masek

W tym roku Złote Maski postanowiono przyznać w ośmiu kategoriach, z tym, że w jednej z kategorii, nazwanej specjalną, nagrody otrzyma aż dwóch twórców, ponieważ zrezygnowano z przyznania Złotej Maski w dziedzinie aktorstwa w teatrze lalkowym. W kategorii specjalnej znalazły się nominacje do twórców, którzy często sytuują się na granicy teatru instytucjonalnego oraz animatorów niecodziennych wydarzeń teatralnych. I tak oto na Złotą Maskę może liczyć tancerz i choreograf Włodzimierz Kuca za autorską koncepcję Częstochowskiego Teatru Tańca oraz spektakl "Orfeusz", aktor Andrzej Dopierała za niestrudzone prowadzenie własnego Teatru Bez Sceny w Katowicach oraz Anna Piotrowska za choreografie do kilku świetnych spektakli Teatru Rozbark w Bytomiu, gdzie jest kierownikiem zespołu tancerzy. Do nagrody specjalnej nominowani są także twórcy realizacji telewizyjnej spektaklu "Koń, kobieta i kanarek" Teatru Zagłębia w Sosnowcu (Józef Kowalewski, Leszek Ptaszyński i Remigiusz Brzyk), Wojciech Błażejczyk za muzykę do spektaklu "Księga dżungli" w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej oraz studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST w Krakowie za profesjonalnie przygotowany dyplom "Out Cry".

Który spektakl okaże się najlepszy?

Mianem spektaklu roku ma być szansę nazwany kolorowy, energetyczny, ale smutny w gruncie rzeczy "Ożenek" w reżyserii Rosjanina Nikołaja Kolady, zrealizowany w Teatrze Śląskim w Katowicach. W szranki o ten tytuł stanęły również dwa znakomite musicale: nowatorska pod względem wizualnym produkcja Teatru Polskiego w Bielsku-Białej "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka oraz widowiskowa "Rodzina Addamsów" w Gliwickim Teatrze Muzycznym debiutującego w dziedzinie reżyserii znawcy teatru Jacka Mikołajczyka.

O tytuł spektaklu roku adresowanego dla młodych widzów powalczą: "Księga dżungli" w reżyserii Ewy Piotrowskiej w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, "Narysuj mi baranka" w reżyserii Pietro Fenatiego w Teatrze "Ateneum" w Katowicach oraz "Scrooge. Opowieść wigilijna" w reżyserii Henryka Adamka w Teatrze Nowym w Zabrzu. Ten pierwszy tytuł zasługuje na uwagę ze względu na wspaniałą scenografię oraz ścieżkę muzyczną, drugi - ponieważ zachwyca w nim koncepcja intymnego teatru cieni, a trzeci - z powodu widowiskowości oraz prawdziwych wzruszeń, jakich dostarczał publice w okresie świątecznym.

Aktorzy nominowani za swoją ciężką pracę

Miniony rok, jeżeli chodzi o aktorstwo, znamionował się raczej dobrej jakości aktorstwem kolektywnym, to znaczy takim, w którym na sukces całego spektaklu pracowała grupa artystów. Niemniej, było też kilka zauważalnych, bardzo dobry kreacji indywidualnych. Za rolę męską nominację do Złotych Masek dostał Bartłomiej Błaszczyński za ekspresyjną, hipnotyzującą rolę Szamana w "Sztuce mięsa" Teatru Śląskiego, Kazimierz Czapla za tragiczną i smutną postać Wokulskiego w "Lalce" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, a także Henryk Talar, który wcielił się w targanego egzystencjalnym bólem Bohatera w spektaklu "W starych dekoracjach" w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie.

Wśród aktorek dramatycznych szansę na Złotą Maskę mają: buńczuczna Anna Konieczna w "Podopiecznych" Teatru Nowego w Zabrzu, sentymentalna Jagoda Krzywicka jako Barbara Niechcic w spektaklu "Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz świetna Violetta Smolińska za rolę w "Chłopcu z łabędziem" w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Za rolę wokalno-aktorską nominację otrzymały: charyzmatyczna Elżbieta Okupska za "Byłam wróbelkiem - sekrety Edith Piaf" w Teatrze Rozbark Bytomiu oraz za rolę w musicalu "Billy Elliot" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Marta Sawicka jako Majorowa w spektaklu "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, a także magnetyzująca Marta Wiejak za rolę Morticii Addams w "Rodzinie Addamsów" Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Kto zostanie najlepszym reżyserem, a kto scenografem

Komisja nagrodzi jeszcze dwoma Złotymi Maskami najlepszego reżysera i scenografa. W kategorii reżyseria nominowani zostali: Katarzyna Deszcz za wstrząsający spektakl o uchodźcach "Podopieczni" w Teatrze Nowym w Zabrzu, Nikołaj Kolada za "Ożenek" w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Jacek Mikołajczyk za "Rodzinę Addamsów" w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

Spośród scenografów okazję do posiadania Złotej Maski zyskali: Julia Skuratova za "Księgę dżungli" w Teatrze Banialuka, Damian Styrna za "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" w Teatrze Polskim oraz duet Anna Tomczyńska i Nikołaj Kolada za "Ożenek" w Teatrze Śląskim.

Uroczystość rozdania Złotych Masek zaplanowana została na poniedziałek 4 kwietnia w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, ponieważ jest ona od lat organizowana wspólnie z Województwem Opolskim, które także przyznaje podobne nagrody na podstawie własnego regulaminu. I w tydzień po Międzynarodowym Dniu Teatru, gdyż w ten dzień przypada w tym roku Wielkanoc.

---

Na zdjęciu: "Ożenek", Teatr Śląski, Katowice

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji