Artykuły

Aktorskie improwizacje

Dramat Moniki Powalisz "Helena S." reżyseruje Aleksandra Konieczna. Bohaterką jest młoda kobieta, która targnęła się na życie bez wyraźnej, na pozór, przyczyny. Im usilniej próbuje się dociec powodów jej kroku, tym więcej rodzi się pytań, na które trudno znaleźć wyczerpujące odpowiedzi. Konieczna opowiada historię samobójstwa Heleny S. korzystając, jak zapewnia, ze swojej kobiecej wyobraźni, czyli "biorąc ją w obronę przed mężczyznami jej życia".

- Przedstawienie jest oparte na mojej sztuce "Portret Heleny" - mówi Monika Powalisz. - Samobójstwo bohaterki jest bardzo przemyślanym krokiem. Długo się do niego przygotowywała. Stanowi zaskoczenie dla wszystkich, ale nie dla niej samej. To sztuka o mężczyznach i kobiecie, ale nie chciałabym, by była postrzegana jako feministyczna. Ola Konieczna pracuje według specyficznej metody aktorskiej Stelli Adler, która polega na tym, że tekst jest punktem wyjścia do improwizacji aktorskich, powstających w trakcie prób. To, co zobaczą widzowie, jest autorskim przedstawieniem Oli. Szkielet fabuły - spotkanie dzień po pogrzebie mężczyzn związanych z bohaterką - został zachowany. W spektaklu występują: Agnieszka Podsiadlik, Krzysztof Kiersznowski, Cezary Kosiński, Piotr Ligienza, Lech Łotocki i Rafał Maćkowiak.

TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, tel. 0 22 629 02 20, premiera 16.02, godz. 19 w Hotelu Europejskim (ul. Krakowskie Przedmieście 13)

Na zdjęciu: autorka dramatu Monika Powalisz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji