Artykuły

Warszawa. "Jezioro" Yany Ross przedpremierowo w TR Warszawa

2 i 3 marca o godzinie 19.00 w TR Warszawa odbędą się pokazy przedpremierowe spektaklu "Jezioro" w reżyserii Yany Ross, natomiast 4 marca premiera i zarazem pierwsze wystawienie sztuki poza Rosją. Organizatorzy zapraszają również 5 marca na spotkanie z Michaiłem Durnienkowem, autorem sztuki "Jezioro".

Najnowsza premiera TR Warszawa - 4 marca o godz. 19.00 - jest polską prapremierą sztuki wybitnego rosyjskiego dramatopisarza i scenarzysty Michaiła Durnienkowa. Tekst "Jeziora" tłumaczyła Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Akcja sztuki rozgrywa się w podmiejskiej daczy nad jeziorem, w której spotyka się na weekendowym wyjeździe grupa bliższych i dalszych znajomych. Towarzyskie spotkanie przenika atmosfera lęku, traumy i realnego zagrożenia. Durnienkow nawiązuje w swojej sztuce do klasycznych dramatów Antoniego Czechowa i Maksyma Gorkiego, wprowadzając jednocześnie odniesienia do dzisiejszego kryzysu w Europie i groźby wojny. Sztuka powstała na zamówienie Gogol Center w Moskwie, gdzie została wystawiona w 2015 roku. Premiera w TR Warszawa jest pierwszą realizacją dramatu poza Rosją.

"Sztuka pokazuje zwykłą, codzienną apokalipsę wschodnioeuropejskiej klasy średniej. Dzieło jest uderzające - skłania do namysłu nad odpowiedzialnością w naszym pasywno-agresywnym, pełnym obojętności społeczeństwie. Durnienkowowi udało się uchwycić powszednią rozpacz, eskalację przemocy, panikę, którym towarzyszy kryzys europejskiego ducha. "Jezioro" ewidentnie nawiązuje dialog z twórczością Czechowa. Podczas weekendu nad jeziorem bohaterowie jedzą, piją i prowadzą rozmowy. Na pozór nie dzieje się nic, a jednak czujemy, że świat z ponaddźwiękową prędkością spada prosto w przepaść. Na próbę wystawiona zostanie nasza moralność i etyka. Jest w tym hipokryzja i samozadowolenie, pseudointelektualna wyższość, strach przed żywotnością niższych klas.

W warstwie dosłownej mamy trzy pary, które toczą swą codzienną walkę - są tu zdrady, jest wychowywanie dzieci, są i duchowe poszukiwania. Pod mętną powierzchnią tych osobowości kryje się przestwór etycznych występków, winy i lęku przed wojną w sąsiedztwie." Yana Ross

"Gdzie teraz jesteś? Gdzie chciałbyś być, gdy nastąpi apokalipsa? Mam nadzieję, że nie zastanie mnie w centrum handlowym, przy posiłku, na kiblu, we śnie, w windzie, przy kichaniu. Nie chcę przegapić końca świata, wjeżdżając do tunelu, nurkując, marząc. Nie chcę też, by to było podczas mycia zębów, gdy stoję przed lustrem na sekundę przed pocałunkiem." Michaił Durnienkow, "Jezioro"

W spektaklu występują Agnieszka Grochowska, Cezary Kosiński, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Agnieszka Podsiadlik, Adam Woronowicz i Agnieszka Żulewska. Scenografię stworzyła Justyna Eliminowska, kostiumy - Anna Nykowska, światła Karolina Gębska. Autorem wideo jest Algirdas Gradauskas, a opracowania muzycznego - Piotr Domiński.

Premiera spektaklu odbędzie się 4 marca o godzinie 19.00, spektakle popremierowe będą miały miejsce 5, 6, 8, 9, 10, 11 i 12 marca w TR Warszawa.

5 marca o godzinie 21:00 TR Warszawa zaprasza na spotkanie z Michaiłem Durnienkowem, autorem sztuki "Jezioro". Dramaty Durnienkowa miały premiery w Moskiewskim Teatrze Artystycznym, Royal Shakespeare Company i Gogol Center w Moskwie. Jako dramaturg współpracował z reżyserami tej miary co Thomas Ostermeier i Kiriłł Serebrennikow. Michaił Durnienkow, wybitny rosyjski dramatopisarz i scenarzysta filmowy, zaliczany do nurtu "nowego dramatu" będzie gościem TR Warszawa, w sobotni wieczór spotka się z publicznością. Punktem wyjścia do rozmowy będzie polska prapremiera jego najnowszej sztuki "Jezioro", którą w TR Warszawa reżyseruje amerykańsko-litewska reżyserka Yana Ross. To utrzymana w klimacie sztuk Czechowa opowieść o współczesnych społeczeństwach europejskich, żyjących w poczuciu narastającego zagrożenia i lęku przed nadchodzącą katastrofą. Spotkaniu będzie towarzyszyć promocja zbioru sześciu dramatów Michaiła Durnienkowa w przekładzie na język polski, które ukazują się pod redakcją Andrieja Moskwina.

W spotkaniu, które poprowadzi Roman Pawłowski wezmą udział: Michaił Durnienkow, Yana Ross oraz Agnieszka Lubomira Piotrowska, tłumaczka "Jeziora", a także dr hab. Andriej Moskwin z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej WLS Uniwersytetu Warszawskiego.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji