Artykuły

Kot w butach będzie jak James Bond

W najbliższą sobotę w Teatrze Kubuś premiera spektaklu W butach. Kot w butach, na motywach baśni Perraulta. — „Z łąki, pola, lasu przenieśliśmy ją do miejskiej przestrzeni. Inni są też bohaterowie” — mówi reżyser Piotr Ziniewicz.

— „Kot w butach Charlesa Perraulta to piękna historia, ale z punktu widzenia twórców sprawia wiele problemów interpretacyjnych. Jak przedstawić tę trudną do oceny postać? Jak określić wartości, które ze sobą niesie?” — pyta dyrektor kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś Robert Drobniuch. Takie pytania zadali sobie również twórcy najnowszego spektaklu, którego premierę zaplanowano na najbliższą sobotę — W butach. Kot w butach.

Wykorzystuje socjotechniki

„Kot w butach to manipulant, kłamca, opryszek, mimo to, a może właśnie za to dzieci go uwielbiają. — Inaczej jest z rodzicami, u których postać ta budzi mieszane uczucia, bo jak wytłumaczyć dzieciom zachowanie kota? Przesłanie tego spektaklu ma na celu zmuszenie do tej refleksji i ustosunkowanie się do może niejednoznacznych moralnie kwestii” — tłumaczy reżyser i autor tekstu sztuki na motywach baśni Perraulta, Piotr Ziniewicz.

Dodaje, że w czasach, gdy baśń powstała, na przełomie XVII i XVIII wieku, osoba, która działała w myśl zasady, że cel uświęca środki, była postrzegana za zaradną. — „Dziś patrzymy na to nieco inaczej, mamy odmienne podejście do kwestii sukcesu” — zauważa reżyser.

Bohater spektaklu, podobnie jak w baśni, nie do końca moralnymi drogami pomaga swemu panu Jaśkowi zdobyć majątek, władzę i serce królewny. — „Jest trochę jak James Bond i też zawsze spada na cztery łapy” — mówi Piotr Ziniewicz i dodaje, że przedstawienie pod względem fabularnym na pewno zaciekawi małych widzów. — „A jego po części sensacyjny charakter podkreśla muzyka autorstwa Sebastiana Kalińskiego” — zapowiada reżyser.

Kot w mieście

Przeniesiona na deski kieleckiego teatru opowieść została uwspółcześniona. — „Z łąki, pola, lasu przenieśliśmy ją do miejskiej przestrzeni. Inni są też bohaterowie. Król przypomina gangstera, królewna — postać z mangi” — tłumaczy autorka scenografii Magdalena Gajewska.

Premiera spektaklu W butach. Kot w butach odbędzie się w sobotę, 5 marca, o godzinie 17. Przeznaczony jest on dla dzieci od 4 lat, jednak twórcy zapowiadają dobrą zabawę dla całych rodzin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji