Artykuły

TVP1. Nowa ramówka - Bodo i wielkie powroty

Serial "Bodo", publicystyka Jana Pospieszalskiego, weekendy tożsamościowe oraz powrót "Teleranka" i "Pegaza" - to główne propozycje nowej ramówki TVP 1.

Większość zapowiedzianych nowości to w istocie nowe wersje starych programów. Hitem ma szansę stać się "Bodo", ale to akurat zasługa poprzednich władz TVP. Serial był produkowany wcześniej i jego emisja była od roku zapowiadana na wiosnę. Tak samo jest ze "Strażakami", "Ojcem Mateuszem" oraz Teatrem Telewizji. Sprawa publicystyki, a więc czy Lis, czy Pospieszalski, też dawno się rozstrzygnęła.

Prezes Kurski spija na razie śmietankę po poprzednikach, ale zapowiada lifting ramówki w kwietniu. Właśnie ogłoszono, że przełożono już na jesień inny zapowiadany na marzec serial "Artyści". Zdaje się, że program TVP czeka teraz lifting permanentny.

Tak więc: będzie dużo kultury, dokumentów i reanimacji. Programy mają być misyjne, patriotyczne i służyć budowaniu wspólnoty wszystkich pokoleń Polaków. A TVP 1 ma być najczęściej cytowaną stacją.

Seriale. Wiosna należy do Bodo

Historię gwiazdora przedwojnia, amanta i bon vivanta wyreżyserowali Michał Kwieciński i Michał Rosa. Eugeniusza Bodo zagrali Antoni Królikowski (młody Bodo) i Tomasz Schuchardt (starszy). Usłyszymy szlagiery, jak np. "Ach śpij, kochanie". Więcej o "Bodo" (premiera 6 marca, 20:25) - za tydzień.

Poza tym kontynuacje "Ojca Mateusza" (od 3 marca, 20:30), "Strażaków" (od 5 marca, 20:25) i zagraniczne produkcje: brytyjskie "Downton Abbey" (od 26 marca, 15:50), włoska "Piękna i bestia" (od 2 marca, 20:25), hiszpańska "Zagadka hotelu Grand" (od kwietnia). A po zakończeniu "Wspaniałego stulecia" i "Tysiąca i jednej nocy" - dwa nowe tureckie seriale.

Kultura. Pegaz jest sexy

Wraca program emitowany w TVP od 1959 do 2004 r. Ma nas przekonać, że kultura może być sexy, i informować, co obejrzeć, co przeczytać i dokąd pójść. "Pegaz" (od 2 marca, 22:35) będzie miał trzy warianty: główny, 45-minutowy w środy wieczorem, skrótowy od poniedziałku do piątku przed "Teleexpresem" i wariant dla dzieci. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ten ostatni będzie emitowany.

Nie zabraknie też Teatru Telewizji. Pierwszym premierowym spektaklem będzie "Dom kobiet" [na zdjęciu] w reż. Wiesława Saniewskiego (7 marca, 20:25). W dramacie Zofii Nałkowskiej zagrały m.in: Anna Polony, Joanna Szczepkowska, Danuta Stenka, Maja Ostaszewska. Więcej o "Domu kobiet"- za tydzień.

Niedzielny ranek to "Teleranek"

Kolejny powrót (emisja w latach 1972-2009) to "Teleranek" - cotygodniowy magazyn dla dzieci z wiadomościami o muzyce, sporcie, kulturze i technologii. W 1. odcinku Kajetan, Benjamin i Bernard - bracia, którzy kolejno byli prowadzącymi program, Włodzimierz Szaranowicz, dziennikarz, 16-letnia Maja Kuszyńska (taniec w tunelu aerodynamicznym), siostry Steczkowskie i Antek Smykiewicz. Nie zobaczymy już legendarnej czołówki - została odświeżona. Do zobaczenia od 6 marca o 9:30.

Na antenie pozostaną: "Wielkie testy", "Świat się kręci", "Jaka to melodia?", "Okrasa łamie przepisy" i "Jak to działa?". A 5 marca o 21:25 polskie eliminacje do 61. Eurowizji.

Dokumenty i reportaż. Oglądaj, ale bez Fidyka

Zamiast "Oglądaj z Andrzejem Fidykiem" zobaczymy cykl "Świat nieprzedstawiony" (środy, 20:25). Na początek "Życie bez rąk", tydzień później "Jakiego koloru jest miłość?", opowieść o niepełnosprawnym małżeństwie. W cyklu "Oto historia" (poniedziałki, 22:05) 7 marca film "Borys Niemcow. Śmierć w cieniu Kremla", a potem m.in. "Donald Trump. Szalony wyścig do Białego Domu". Od wtorku do piątku o 12:45 cykl "Natura w Jedynce", a w niedziele o 13:00 - "BBC w Jedynce".

W czwartki o 21.25 Elżbieta Jaworowicz i jej "Sprawa dla reportera", a od 12 marca w soboty o 12:10 "Cztery kąty, anioł piąty", czyli Paweł Pochwała pomaga potrzebującym dzieciom i ich rodzinom (od 2 marca).

Publicystyka. Jan Pospieszalski

Flagowym programem publicystycznym TVP będzie teraz "Warto rozmawiać" Jana Pospieszalskiego. Był na antenie TVP 2 w latach 2004-09, potem przez dwa lata w TVP 1. Od 2011 r. w TVP Info był "Jan Pospieszalski. Bliżej".

Nowość w ramówce to magazyn "Chodzi o pieniądze" Jacka Łęskiego (od 17 marca co dwa tygodnie o 22:55), dawniej dziennikarza śledczego, potem konsultanta instytucji finansowych.

Będą też weekendy tożsamościowe poświęcone ważnym rocznicom. Pierwszy, 27 i 28 lutego, poświęcony tzw. żołnierzom wyklętym. Ma być nowocześnie: historia, spoty o bohaterach, koncerty i dyskusje. A 1 marca widowisko: "Niezłomnym - honor".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji