Artykuły

Szczecin. Rozbudowa Teatru Polskiego za 63 mln zł?

Od wielu miesięcy wiadomo, że rozbudowy Teatru Polskiego nie uda się sfinansować z unijnym wsparciem. We wtorek na spotkaniu komisji kultury marszałek województwa mówił o potrzebie zawiązania koalicji, która umożliwi zrealizowanie projektu wartego 63 mln zł.

Radni z komisji kultury w sejmiku województwa spotkali się we wtorek w Teatrze Polskim. Posiedzenie poprzedziła konferencja prasowa marszałka Olgierda Geblewicza.

Skąd fundusze?

Rozbudowa Teatru Polskiego, instytucji kultury podlegającej pod Urząd Marszałkowski, jest planowana od pięciu lat. Marszałek wydał na projekt 3 mln zł, od marca ubiegłego roku jest on gotowy do realizacji.

Budowa jednak nie ruszyła, bo okazało się, że teatr nie ma co liczyć na dofinansowanie z unijnej perspektywy na lata 2014-2020. Początkowo Komisja Europejska nie chciała się zgodzić, aby środki te przeznaczać na kulturę. Ostatecznie zdecydowano, że wsparcie mogą otrzymać tylko projekty małe, których koszt nie przekracza 5 mln euro.

- To przekreśla nasze plany. Droga do finansowania tego typu obiektu z funduszy unijnych jest zamknięta - mówił we wtorek marszałek Geblewicz. - Ale Szczecin potrzebuje nowoczesnej sceny teatralnej. Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które jej nie ma.

Geblewicz ma dwa pomysły na pozyskanie środków na rozbudowę teatru. Pierwszy zakłada renegocjacje na poziomie unijnym i zmienienie definicji projektów małych - do np. 20 mln euro. Drugi zakłada pozyskanie środków z budżetu państwa. Według koncepcji marszałka każde województwo miałoby wskazać swoją największą potrzebę w zakresie inwestycji w kulturę. Państwo miałoby przeznaczyć na te wszystkie pomysły w sumie ok. 800 mln zł w najbliższych latach. Marszałek, członek PO, zapewniał, że rozmawiał na ten temat z Małgorzatą Omilanowską, minister kultury w rządzie PO-PSL. Dofinansowania nie zapisano jednak w budżecie na 2016 r. Teraz marszałek zachodniopomorski zwrócił się w tej sprawie do nowego rządu.

- Zaprosiłem do Szczecina ministra kultury Piotra Glińskiego, na razie nie otrzymałem odpowiedzi. Czas w Szczecinie, na Pomorzu Zachodnim zbudować taką unię ponad podziałami, którą kiedyś zbudowaliśmy dla powstania Akademii Sztuki - stwierdził marszałek.

Wspólna koalicja

O pomyśle koalicji Geblewicz mówił też radnym z komisji kultury sejmiku województwa. Podkreślał, że obecny gmach teatru nie został zaprojektowany jako teatr. Mieściła się tam siedziba loży masońskiej, a później kantyna oficerska.

- Czy Szczecinowi taki obiekt jest potrzebny? Jak najbardziej - mówił z kolei Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego. - Od 70 lat dawaliśmy sobie radę w tym teatrze i pewnie, jeśli ten obiekt nie powstanie, to dalej będziemy sobie radzić. Ale w ostatnich latach zaszła zmiana w świadomości społeczeństwa. Ludzie wymagają wyższych standardów. Ten projekt jest oryginalny.

Później dyrektor pokazał radnym makietę Teatru Polskiego po rozbudowie. Opowiedział m.in. o planowanych dwóch nowych scenach, w tym szekspirowskiej z otwieranym dachem, ogrodzie zimowym, rozkładzie pomieszczeń. Radni pytali m.in. o liczbę miejsc w nowych salach teatralnych (ok. 600 w jednej i do 300 w drugiej) i o to, czy w ramach rozbudowy planowany jest parking. Opatowicz przyznał, że parking został zaprojektowany na terenie przy teatrze, ale teren należy do miasta i to ono musiałoby się na to zgodzić.

Marszałek chce, aby do tej "wspólnej koalicji" przyłączył się m.in. Zachodniopomorski Zespół Parlamentarny. Jak konkretnie miałaby wyglądać współpraca? Tego na razie nie wiadomo. Rozbudowa i modernizacja Teatru Polskiego ma kosztować ok. 63 mln zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji