Artykuły

Warszawa. Xymena Zaniewska nie żyje

Dziś, w wieku 88 lat, zmarła Xymena Zaniewska - wybitna scenografka, projektantka mody i architektka. Twórczyni scenografii do kilkuset spektakli Teatru Telewizji i programów telewizyjnych, a także do 35 klasycznych spektakli teatralnych i 15 operowych.

Xymena Zaniewska urodziła się 4 czerwca 1927 roku w Poznaniu. Ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej oraz na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1958 roku przez 25 lat była naczelnym scenografem Telewizji Polskiej. Stworzyła kilkaset scenografii, m.in. do "Makbeta", "Szkoły żon", "Wizyty starszej pani", a także do programów rozrywkowych i innych produkcji telewizyjnych. Wykładowczyni PWSTiF w Łodzi.

Niedawno ukazała się autobiograficzna książka "Xymena. Zapiski i rysunki" nakładem Wydawnictwa Bernardinum. 3 lutego w Instytucie Teatralnym odbyło się spotkanie wokół tej książki, ale bez udziału autorki. O Xymenie Zaniewskiej opowiadali drugi mąż Mariusz Chwedczuk, syn Iwo Zaniewski oraz Zofia Kucówna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji