Artykuły

Warszawa. "Kobiety bez znaczenia" w Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym trwają próby do spektaklu "Kobiety bez znaczenia" Alana Benneta w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. W tytułowych rolach Halina Łabonarska i Małgorzata Niemirska. Premiera 19 lutego na Scenie im. Haliny Mikołajskiej.

O sztuce:

Jedna idzie przez życie bez szmeru, druga wymusza uwagę. Dwie kobiety, bohaterki równoległych monodramów Alana Bennetta, są do siebie skrajnie niepodobne: szara mysz biurowa, zawsze akceptująca swój żywot bez zdarzeń, oraz bezwzględna tropicielka niedoskonałości i niegodziwości wszystkich wokół. Sztuka opowiada o dwóch samotnych kobietach, które nie chcą rozpłynąć się w nicości.

Spektakl składa się z dwóch monologów samotnych kobiet ("Pani od listów" i "Kobieta bez znaczenia", będących częściami serii "Gadające głowy" ("Talking Heads") brytyjskiego dramaturga Alana Bennetta. To cykl dwunastu monologów, w których autor stworzył galerię dowcipnych, a jednocześnie wzruszających portretów zwyczajnych ludzi.

Twórcy spektaklu:

Grzegorz Chrapkiewicz - reżyser, aktor i pedagog Akademii Teatralnej. Reżyserował m.in.: w Teatrze Narodowym ("Kotka na gorącym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa), Teatrze Wybrzeże ("Prawdziwy inspektor Hound" Toma Stopparda) i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu ("Tartuffe albo Szalbierz" Moliera). W Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy można zobaczyć jego "Romantyków" Hanocha Levina i "Mizantropa" Moliera.

Małgorzata Niemirska w teatrze grała m.in. w spektaklach reżyserowanych przez wybitnych twórców: Gustawa Holoubka, Jerzego Grzegorzewskiego, Aleksandra Bardiniego i Witolda Zatorskiego. Od wielu lat w zespole Teatru Dramatycznego, gdzie wystąpiła w ponad trzydziestu przedstawieniach. Dziś oglądać ją można w roli Pogorełki w "Romantykach" Hanocha Levina i matki Freuda w "Niebezpiecznej metodzie" Christophera Hamptona. Stworzyła kreacje m.in. w filmach Andrzeja Kijowskiego ("Indeks"), Jerzego Kawalerowicza ("Spotkanie na Atlantyku") i Łukasza Barczyka ("Patrzę na Ciebie Marysiu").

Halina Łabonarska współpracowała z wybitnymi reżyserami teatralnymi, m.in.: Jerzym Jarockim, Maciejem Prusem, Kazimierzem Dejmkiem, Gustawem Holoubkiem, Izabellą Cywińską i Januszem Wiśniewskim. Na deskach Dramatycznego wciela się w postać Jokasty w "królu Edypie" Sofoklesa i Kate Keller we "Wszystkich moich synach" Arthura Millera. Między innymi za tę druga rolę otrzymała w 2015 roku prestiżową Nagrodę im. Ireny Solskiej. Zagrała w licznych filmach, m.in. w: "Aktorach prowincjonalnych" i "Europa, Europa" w reżyserii Agnieszki Holland "Kobiecie i kobiecie" Ryszarda Bugajskiego. "Vinci" Janusza Machulskiego, "Joannie" Feliksa Falka. Jest laureatką wielu nagród teatralnych, filmowych i telewizyjnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji