Artykuły

TVP Kultura. Niedziela z Jadwigą Barańską i Jerzym Antczakiem

Tym razem bohaterami cyklu "Niedziela z..." są Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak. Ona - aktorka i scenarzystka, on - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i aktor, producent. Tworzą duet w życiu i w pracy. Emisja 31 stycznia o godz. 17.15.

W 2015 roku na 40. jubileuszowym festiwalu filmowym w Gdyni, film "Noce i dnie" głosami publiczności zdobył Diamentowe Lwy jako film 40-lecia. Jadwiga Barańska poza rolą Barbary Niechcic w "Nocach i dniach", stworzyła też wiele niezapomnianych kreacji aktorskich na deskach warszawskich teatrów: Teatru Klasycznego, później Teatru Polskiego oraz Teatru Telewizji. Występowała też w filmach i serialach.

Jerzy Antczak często powtarza w wywiadach, że kocha swoich aktorów. "Najbardziej interesuje mnie kameralny "teatr aktora", w którym reżyser pozostaje na uboczu, niedostrzegalny. Zdecydowanie rażą mnie widowiska (w teatrze, filmie, telewizji), w których działanie reżysera jest nazbyt widoczne" - powiedział w jednym z wywiadów. Aktorzy zaś kochają Antczaka, w swoich realizacjach filmowych i telewizyjnych sięgał bowiem po młodych, zdolnych - Stanisława Celińska, Jan Englert, jak i doświadczonych aktorów - Jadwiga Barańska, Ignacy Gogolewski, Tadeusz Fijewski.

O pracy w duecie, miłości do kina, Agnieszka Szydłowska rozmawia z Jadwigą Barańską i Jerzym Antczakiem oraz zaproszonymi przez nich do studia gośćmi - Magdaleną Zawadzką, Janem Englertem, Danielem Olbrychskim i Ignacym Gogolewskim.

***

Po programie odbędzie się emisja serialu "Hrabina Cosel" w reż. Jerzego Antczaka, z Jadwigą Barańską w głównej roli.

31 stycznia, godz. 18.15

Filmowa adaptacja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego o losach Anny Hoym - hrabiny Cosel.

Jest rok 1704. Zdetronizowany król polski August II Sas szuka zapomnienia w zabawach i ucztach. Na jednej z nich staje zakład między ministrami króla. Przedmiotem zakładu jest uroda hrabiny Hoym, żony jednego z ministrów, sędzią zostaje sam król. Rezultat staje się oczywisty na balu królewskim - Anna nie ma sobie równej. Wkrótce Hoymowa zostaje faworytą króla. Uzyskując od niego zobowiązanie małżeństwa i tytuł hrabiny Cosel, rozwodzi się także z mężem hrabią Hoymem. W Niedzieli z... 3 odcinki: "Hrabina Cosel" - Kamaryla (18:15), "Hrabina Cosel - Władza"(19:00) i "Hrabina Cosel - Upadek" (19:50).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji