Artykuły

Kraj. Lekturę "Narodowego Czytania" wybiorą czytelnicy

"Chłopi", "Noce i dnie", "Wesele", "Popioły", "Quo vadis" - jedno z tych dzieł literatury polskiej będzie lekturą "Narodowego Czytania" w 2016 r. Do udziału w głosowaniu, które przesądzi o wyborze lektury, zachęca prezydent Andrzej Duda.

"Podczas ubiegłorocznej edycji +Narodowego Czytania+ zaproponowałem, aby utwór do kolejnej wspólnej lektury wybrali wszyscy Polacy. W wyniku konsultacji przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego powstała lista wybitnych dzieł polskiej literatury" - czytamy w liście prezydenta Dudy opublikowanym w czwartek przez Kancelarię Prezydenta.

Znajdują się na niej: "Chłopi" Władysława Reymonta, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

"Każde stanowić może lekturę +Narodowego Czytania+. Zaproponowane utwory są nie tylko doskonałym przykładem bogactwa polszczyzny, ale również ważnym elementem naszej polskiej tożsamości, kształtowanej przez wielkie dzieła narodowej kultury" - podkreśla prezydent. "Zachęcam wszystkich Państwa, abyśmy wspólnie wybrali dzieło, które razem przeczytamy podczas wrześniowego spotkania z polską literaturą" - czytamy w liście prezydenta.

Głosować można do 11 lutego. Lekturę "Narodowego Czytania" poznamy po 22 lutego - zapowiada Kancelaria Prezydenta.

Aby zagłosować należy wybrać jeden z podanych tytułów i umieścić go w temacie e-maila (bez cudzysłowu i bez autora dzieła). E-mail należy odesłać na adres: narodowe.czytanie2016@prezydent.pl.

W ubiegłym roku Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa zainaugurował w Warszawie prezydent Andrzej Duda z małżonką. W warszawskim Ogrodzie Saskim przez cały dzień dzieło Prusa czytali także znani aktorzy, a w ponad 1600 miejscowościach miejscowi urzędnicy, nauczyciele, bibliotekarze i zwykli miłośnicy książek.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Akcję mającą popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, promować kulturę żywego słowa zainicjował prezydent Bronisław Komorowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji