Artykuły

Gdańsk. Medale Gloria Artis dla pomorskich artystów

W poniedziałek [6 lutego] czterech artystów związanych z Pomorzem otrzyma medale "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Laury przyznaje minister kultury i dziedzictwa narodowego, otrzymają je: Marian Kołodziej [na zdjęciu], Józef Chełmowski, Jerzy Limon, Zbigniew Jujka.

Uroczystość wręczenia laurów odbędzie się dziś o godz. 12 w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" został ustanowiony w 2005 roku, decyzją ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego. Przyznawany jest wybitnym osobowościom życia artystycznego. Medal ma trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Marian Kołodziej otrzyma medal złoty, pozostali laureaci - srebrne. Odznaka, zaprojektowana przez prof. Piotra Gawrona z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ma postać stylizowanego kwiatu, na awersie widnieje orzeł w koronie, ma rewersie - twarz kobiety z wieńcem z liści laurowych. Czterej pomorscy laureaci będą jednymi z pierwszych artystów w Polsce odznaczonych tymi medalami. Wręczą im je Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - oraz Jan Kozłowski - marszałek województwa pomorskiego.

* * *

Marian Kołodziej

- artysta plastyk, rysownik, scenarzysta. Przez lata był najbardziej znany za sprawą swoich scenografii teatralnych, przygotowanych głównie dla teatru Wybrzeże i innych scen w Polsce i za granicą. W 1987 roku przygotował projekt ołtarza papieskiego, wykorzystanego podczas mszy na gdańskiej Zaspie, uznawanego za najoryginalniejszy ołtarz, przy którym Jan Paweł II celebrował mszę świętą. Ostatnie dziesięć lat to dla Kołodzieja powrót do dramatycznych przeżyć z młodości - podczas wojny był więźniem obozu oświęcimskiego, dziś wspomnienia z tamtych lat powracają w serii poruszających rysunków, zatytułowanej "Klisze pamięci. Labirynty". Kołodziej w 1997 roku został wyróżniony przez Radę Miasta Gdańska tytułem Honorowego Obywatela.

Jerzy Limon

- pisarz, tłumacz, eseista, animator kultury. Z wykształcenia jest filologiem, pracuje w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie wykłada historię literatury angielskiej. Głównym tematem jego badawczych zainteresowań jest XVI- i XVII-wieczny teatr i dramaturgia z tego okresu. Limon jest założycielem i prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, która dąży do odbudowy teatru elżbietańskiego, działającego kiedyś w Gdańsku. Jest także pisarzem, w jego dorobku znajdują się cztery powieści, m.in. "Wieloryb" z 1998 roku i o rok późniejszy "Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy".

Józef Chełmowski

- artysta ludowy od zawsze związany z kaszubszczyzną. Tworzy przede wszystkim obrazy oraz rzeźby z drewna lipowego. W swojej twórczości porusza całą gamę tematów: od zagadnień filozoficznych i religijnych, przez sprawy polityczne i związane z historią aż do niezwykle wyraźnych w jego pracach nawiązań do tradycji kaszubskiej. W jego twórczości łączy się charakterystyczna dla sztuki ludowej bogata kolorystyka i schematyzm w przedstawianiu postaci oraz odważnie wprowadzane przez artystę elementów zaczerpniętych z uważnej obserwacji współczesnego świata i artystycznego dorobku współczesności. Stąd na jego obrazach z tradycyjnymi "świątkami" sąsiadują ciężarówki czy dymiące kominy.

Zbigniew Jujka

- rysownik satyryczny, autor słynnego, publikowanego od dziesięcioleci cyklu "Dzienniczek", w którym w kilku żartobliwych rysunkach komentuje najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne upływającego tygodnia. Jujka jest absolwentem gdańskiej szkoły plastycznej, jako rysownik satyryczny zadebiutował w 1953 roku w "Gazecie Zielonogórskiej", ale potem związał się na dobre i na złe z "Dziennikiem Bałtyckim", na łamach którego jego rysunki ukazują się do dziś. Za swoje prace wielokrotnie otrzymywał nagrody na krajowych i zagranicznych konkursach rysunku satyrycznego. Ma w swoim dorobku także ilustracje książkowe i plakaty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji