Artykuły

Warszawa. "Między nami dobrze jest" i spotkanie z twórcami w Iuzjonie

21 stycznia o godzinie 20:00 w kinie Iluzjon dobędzie się pokaz filmu "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny w ramach "Przeglądu Orłów", projekcji wszystkich kandydatów do Polskich Nagród Filmowych "Orły 2016", dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Zaraz po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami, reżyserem Grzegorzem Jarzyną, autorem zdjęć Radosławem Ładczukiem oraz aktorkami - Magdaleną Kutą i Marią Maj.

Już po raz czwarty w kinie Iluzjon prezentowanych jest 51 filmów, które gościły na ekranach kin w 2015 roku. W programie zobaczymy m. in.: znakomity kryminał Waldemara Krzystka - "Fotograf", intrygujący dramat Małgorzaty Szumowskiej - "Body/Ciało", za który reżyserka nagrodzona została Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego ze wspaniałą rolą Agnieszki Grochowskiej, "Intruz" - fabularny debiut Magnusa von Horna, za który otrzymał on Złote Lwy na tegorocznym FPFF w Gdynii, zbierający świetne recenzje thriller Marcina Koszałki - "Czerwny pająk" oraz "Między nami dobrze jest", film Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej.

Ogłoszenie Nominacji do "orłów 2016' odbędzie się 4 lutego 2016, spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia - 2 marca, a ceremonia Orłów została zaplanowana na 7 marca 2016 roku. Szczegóły znajdują się na stronie www.pnf.pl.

"Między nami dobrze jest" to oparty na sztuce Doroty Masłowskiej, literackiego fenomenu ostatnich lat, śmieszny i poruszający portret postkomunistycznego społeczeństwa, podzielonego i żyjącego w schizofrenii, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje Polskę czasów transformacji, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, międzypokoleniowych konfliktów, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości. Film Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, jest adaptacją głośnego przedstawienia z TR Warszawa. Akcja rozgrywa się w wirtualnej scenerii, przypominającej dziecięcy rysunek, co nadaje filmowi surrealistyczny klimat. W filmie występują Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Podsiadlik, Roma Gąsiorowska, Katarzyna Warnke i Lech Łotocki. Autorem zdjęć jest Radosław Ładczuk, scenografię stworzyła Magdalena Maciejewska, za kostiumy odpowiadała Magdalena Musiał, za dźwięk - Dominika Kotarba, za montaż Rafał Listopad, zaś autorem opracowania muzycznego jest Piotr Domiński. Filmu Grzegorza Jarzyny wyprodukował TR Warszawa w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Fundacją Generacja TR, z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film wyprodukowany został w 2014 roku, jego premiera odbyła się w styczniu 2015 w warszawskim kinie Muranów, zaś premiera światowa miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warach 2015. Film zdobył główną nagrodę konkursową "Jantar 2015" im. Stanisława Różewicza za reżyserię dla Grzegorza Jarzyny oraz nagrodę "Jantar 2015" za główną rolę męską dla Adama Woronowicza na XXXIV Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji