Artykuły

TVP Kultura. W tym tygodniu siódmy i ósmy odcinek serialu "250 lat teatru publicznego w Polsce"

We wtorek 19 stycznia o 16:45 TVP Kultura przedstawi historię otwarcia Teatru Polskiego w Poznaniu, a w czwartek 21 stycznia o 13.45 opowie o narodzinach polskiej cyganerii w serialu "250 lat teatru publicznego w Polsce".

Otwarcie Teatru Polskiego w Poznaniu miało miejsce 21 czerwca 1875. Do dziś na budynku Teatru Polskiego w Poznaniu widnieje napis "Naród - sobie". To dumne hasło jest punktem wyjścia do rozmów nie tylko o teatrze poznańskim, ale też o teatrze narodowym i jego dawnym i dzisiejszym znaczeniu. Obok historyków teatru głos zabiorą dyrektorzy dwóch polskich teatrów narodowych Jan Englert i Jan Klata.

Śledząc historię teatru publicznego, trafiamy także do Krakowa w dniu premiery "W sieci" Jana Augusta Kisielewskiego (31 stycznia 1899). Kraków okresu Młodej Polski to może najbardziej dynamiczny ośrodek życia kulturalnego w XX wieku. Szczególną rolę odgrywał w nim teatr kierowany przez Tadeusza Pawlikowskiego. Opowieść o nim i jego widzach staje się punktem wyjścia do rozmowy o dzisiejszej cyganerii i współczesnym życiu artystycznym Krakowa.

Oba epizody będą w kolejności siódmym i ósmym odcinkiem serialu "250 lat teatru publicznego w Polsce", prezentującego wybrane wydarzenia i zjawiska z przeszłości polskiego teatru publicznego od jego inauguracji w roku 1765 po zmianę pokoleniową pod koniec lat 90. XX wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji