Artykuły

Warszawa. Aktorzy razem w szczytnym celu

Fundacja im. Darii Trafankowskiej, która od dziesięciu lat pomaga ratować życie i zdrowie osób związanych ze sceną, skończyła właśnie prace nad nowym projektem - kalendarzem, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc najbardziej potrzebującym podopiecznym.

Aktorzy razem dla życia i o życiu

Aktorzy na deskach teatru "umierają" wielokrotnie. Pracując emocjami i wrażliwością, są w stanie przedstawić ból tak wiarygodnie, że widzowie cierpią razem z nimi. Zwykle powstają z kolan wśród oklasków i słów uznania i - jakby nigdy nic - schodzą ze sceny, wracając do normalnego życia. Często jest to życie, w którym choroba jest trudną rzeczywistością i nie znika po opadnięciu kurtyny.

Fundacja im. Darii Trafankowskiej jest w Polsce jedyną organizacją wspierających chorych i cierpiących artystów. Jej działalność wspiera wielu aktorów, w tym: Krzysztof Stelmaszyk, Mariusz Bonaszewski, Natalia Rybicka, Kinga Preis i Paweł Wawrzecki. Wśród podopiecznych znajdują się między innymi Monika Krzywkowska, Katarzyna Trzcińska czy Alicja Borkowska. W ostatnim miesiącu, wspólnymi siłami, wszyscy oni przyczynili się do powstania nowego projektu Fundacji poświęcając bezinteresownie swój czas i ogrom dobrej energii. Na potrzeby wyjątkowego kalendarza kilkunastu artystów zgodziło się pozować do zdjęć i podzielić swoimi przemyśleniami nad wartością życia.

Sesja powstawała w klimatycznych przestrzeniach Teatru Studio - drugiego domu dla większości z nas, miejsca, w którym mogliśmy poczuć się po prostu swobodnie. Ludzie, którzy wspierają Fundację to w większości wielbiciele teatru wyczuleni na piękno i prawdę. Chcieliśmy, aby oglądając kalendarz, odnaleźli w nim te wartości - mówi Dorota Landowska, prezes Fundacji im Darii Trafankowskiej.

Jedyny taki kalendarz

Wyjątkowość projektu potwierdzają zdjęcia z sesji. Aktorzy występują na nich bez scenicznego blichtru, tacy, jacy są na co dzień. Na kolejnych stronach znajdujemy opowiedziane przez nich - niejednokrotnie wzruszające - historie, przemyślenia i cytaty ubierające w słowa to, co w życiu najważniejsze. Na pustych kartach jest również miejsce na zapisywanie własnych myśli. Całość tworzy zupełnie niepowtarzalne połączenie notesu z kalendarzem i albumem fotograficznym i odzwierciedla idee przyświecające Fundacji - w pełni transparentnej, działającej dokładnie tam, gdzie potrzeba pomocy. Powstałej spontanicznie z potrzeby przekazania innym potrzebującym niewykorzystanych środków zgromadzonych na leczenie zmarłej Darii Trafankowskiej.

Efekty możemy podziwiać dzięki pracy aktorów, Małgosi Sobieszczańskiej, fotografki Gutki Zegier oraz graficzki Anny Zgody. Kalendarze można zamawiać za pośrednictwem strony Fundacji (patrz link poniżej). Ze względu na niekomercyjny charakter inicjatywy do sprzedaży trafi zaledwie 100 sztuk kalendarza w cenie 55 zł.

W sesji wzięli udział: Monika Świtaj, Alicja Borkowska, Monika Krzywkowska, Dorota Landowska, Halina Skoczyńska, Katarzyna Traczyńska, Katarzyna Trzcińska, Natalia Rybicka, Kinga Preis, Justyna Brańka, Mariusz Bonaszewski, Paweł Wawrzecki, Krzysztof Stelmaszyk, Łukasz Simlat.

***

O Fundacji:

Misją i celem Fundacji im. Darii Trafankowskiej jest pomoc w ratowaniu życia i zdrowia aktorów. Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna Fundacja wspomagająca środowisko artystyczne, środowisko ludzi związanych ze sceną. Powstała dzięki inicjatywie grupy przyjaciół zbierających pieniądze na leczenie aktorki, Darii Trafankowskiej. Jej ostatnią wolą było stworzenie Fundacji, pomagającej ciężko chorym ludziom. Nie chodzi o pomoc wyłącznie finansową, mamy ambicję stworzyć bank wiadomości dotyczący leczenia. Chcemy organizować konsultację z lekarzami i specjalistami, którzy pomogą w trudnej sytuacji. Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznego - KRS 0000277594. Każdy może przekazać na jej rzecz 1% płaconego przez siebie podatku dochodowego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji