Artykuły

Warszawa. Wieczór wierszy ks. Twardowskiego

Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Kolberger i Ignacy Gogolewski to niektórzy z aktorów, którzy w czwartek wieczorem recytowali wiersze ks. Jana Twardowskiego w warszawskim kościele Wizytek. Do 11 rano wystawiona jest tam trumna z ciałem zmarłego 17 stycznia księdza-poety.

W kościele, którego ks. Twardowski przez wiele lat był rektorem, zgromadziło się kilkaset osób, a kolejne setki czekają pod świątynią - w nocy z czwartku na piątek odbywa się tam nocne czuwanie.

Wcześniej odbyła się msza św. w intencji zmarłego 18 stycznia ks. Jana Twardowskiego, którą poprowadził duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski.

- To było przebywanie z księdzem Twardowskim, po prostu byliśmy z nim - powiedziała PAP tuż po występie Joanna Szczepkowska. - Było trochę uroczyście i trochę "z biegu", ten wieczór był bardzo podniosły, a jednocześnie bardzo ludzki - taki, jak jego wiersze - zaznaczyła aktorka.

- To był dla mnie szczególny moment. Wiersze księdza Twardowskiego czytam zawsze z radością, ale dziś bardzo mi trudno mówić o tej radości - powiedziała PAP Ewa Ziętek.

W wieczorze wierszy zatytułowanym "Muzyka świec" wzięli udział m.in. Joanna Kurowska, Małgorzata Kożuchowska, Ewa Ziętek, Karol Strasburger, Andrzej Ferenc i Tadeusz Chudecki. Ponadto zagrali skrzypaczka Patrycja Piekutowska i Trio wiolonczelowe Andrzeja Wróblewskiego.

Wiersze ks. Twardowskiego - m.in. "Anioł poważny i niepoważne pytania", "Sen", "Pokochać" i "Do nieba" - recytowali również Agnieszka Grochowska, Sławomira Łozińska i Jerzy Zelnik, a także dziennikarka i prezenterka telewizyjna Krystyna Czubówna.

Wszyscy występujący recytowali razem "Miłość" i jeden z najsłynniejszych wierszy księdza-poety - "Spieszmy się". Zaśpiewali także pieśń religijną "Kiedy ranne wstają zorze".

Ks. Twardowski zostanie pochowany w piątek w krypcie dla zasłużonych Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji