Artykuły

TVP Kultura. Dwa kolejne odcinki serialu o teatrze publicznym

We wtorek 5 stycznia oraz w czwartek 7 stycznia TVP Kultura pokaże dwa kolejne odcinki serialu o teatrze publicznym - o tym jak powstawały "Dziady" Adama Mickiewicza i "Książę Niezłomny" Juliusza Słowackiego.

"Dziady", nazywane arcydramatem, to najważniejszy polski tekst teatralny. Jego najsłynniejsza część to monolog Konrada, "Wielka improwizacja", którą Adam Mickiewicz pisał w nocy wiosną 1832 w Dreźnie. Poprzez rozmowę o jego powstaniu i sposobach wykonania (m.in. z Jerzym Radziwiłowiczem), odcinek proponuje dyskusję o obecności "Dziadów" w teatrze polskim, w tym zwłaszcza o najnowszych głośnych inscenizacjach Michała Zadary i Radosława Rychcika. Emisja już w najbliższy wtorek o godz. 16:45.

Juliusz Słowacki to jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy świata, twórca całego szeregu dzieł należących do kanonu polskiego repertuaru teatralnego. Odcinek pt. "Juliusz Słowacki przemienia się, pisząc "Księcia Niezłomnego", jesień 1843", który wyemitowany zostanie w czwartek 7 stycznia o 13:45, przedstawia dzieje twórczości Słowackiego, skupiając się zwłaszcza na dwóch dziełach: "Kordianie" i "Księciu Niezłomnym".

Kolejny odcinek, poświęcony innemu romantykowi, Aleksandrowi Fredrze, już 12 stycznia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji