Artykuły

Premiera "opery chodzonej" dla dzieci

"Historia najmniej prawdopodobna" Jerzego Kornowicza w reż. Natalii Babińskiej w Operze na Zamku w Szczecinie. Pisze Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.

"Historia najmniej prawdopodobna" toczy się w różnych miejscach i ambitnie przybliża operę dzieciom.

Otwarcie Opery na Zamku po remoncie -jako kolejna, po filharmonii, kulturalna szansa dla miasta - znalazło się kilka dni temu wśród pięciu wydarzeń mijającego roku w muzyce poważnej, wskazanych przez Dorotę Szwarcman w "Polityce". Najnowsza premiera potwierdza, że w nowych wnętrzach rodzi się nowajakość artystyczna.

W "Historii najmniej prawdopodobnej", operze familijnej, którą Opera na Zamku zamówiła u Jerzego Kornowicza, mamy do czynienia z formą, dla której ukułam nazwę opery chodzonej.

Spektakl jest inscenizacją na kanwie mało znanej baśni Hansa Christiana Andersena (pod tym samym tytułem), w której punktem wyjścia jest zapowiedź znudzonego króla, że ten, kto dokona czegoś najbardziej nieprawdopodobnego, otrzyma połowę królestwa i rękę księżniczki.

Gdy w konkury staje Czas, którego wcieleniem jest zegar i jego zegarmistrz, czas na dużej scenie się zatrzymuje, a widzowie zostają zaproszeni do wnętrza zegara, czyli za kulisy nowo wyremontowanej Opery na Zamku. Wędrówka prowadzi szlakiem oznakowanych godzinami stacji, gdzie widzowie oglądają różne metaforyczne, oniryczne sceny.

Po "ceremoniach godzin" wracają na widownię i dalej śledzą ry-walizację o rękę królewny, którą chce też zdobyć pewien czarny charakter.

Najbardziej zachwyciła mnie stro-namuzycznaprzedstawienia. W partyturze Kornowicza na pewno nie ma łatwych pioseneczek, poza rym jest wszystko, od operowej klasyki, przez musical, jazz, nową muzykę, kakofonię, pastisz, aluzję.

Więcej na szczecin wyborcza.pl Opera na Zamku: "Historia najmniej prawdopodobna", muzyka Jerzy Kornowicz, kierownictwo muzyczne Jerzy Wolosiuk, reżyseria Natalia Babińska, scenografia Martyna Kander, choreografia Karol Urbański, przygotowanie chóru Małgorzata Bomowska. Premiera 19 grudnia 2015 r. Opera dla dzieci od lat 7.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji