Artykuły

Warszawa. Od jutra festiwal poświęcony twórczości Wojciecha Zamecznika

Wystawy w rybnym, pasmanterii i na dworcach. Zaczyna się pierwszy Festiwal Sztuk im. Wojciecha Zamecznika.

Z wykształcenia - architekt, z zawodu - grafik, fotograf, projektant wystaw, plakatów i okładek płyt, a do tego muzyk amator. Wojciech Zamecznik nie bez powodu jest nazywany jednym z najbardziej wszechstronnych polskich artystów. Choć tworzył tylko przez 20 lat, jego prace miały grupę odbiorców, której współcześni artyści mogą mu pozazdrościć - od gości słynnej powojennej wystawy "Warszawa oskarża", dokumentującej straty, jakie poniosła polska kultura pod nazistowską okupacją, przez widzów telewizyjnego "Pegaza", którego logo zaprojektował pod koniec lat 50., po amatorów cyrku, dla którego w latach 60. stworzył plakaty dowodzące, że nawet lekkie tematy potrafił połączyć z mistrzowską formą.

Festiwal Sztuk im. Wojciecha Zamecznika po raz pierwszy

Zamecznik zmarł w 1967 r., a przepastnym archiwum, które po nim pozostało, od kilku lat opiekuje się Fundacja Archeologii Fotografii. To tam wpadli na pomysł festiwalu poświęconego artyście. - Zamecznik był niezwykle eklektycznym twórcą, a w archiwum jest wiele prac, które nigdy wcześniej nie były pokazywane. Zaprosiliśmy młodych artystów, by stworzyli prace inspirowane jego twórczością, a jednocześnie nawiązujące do lat 60. To nie tylko fotografia, ale też filmy, instalacje, projekty witryn czy spektakl teatralny - opowiada Justyna Kociszewska z fundacji.

Wystawy podczas festiwalu Forma zamiast w galerii będzie można zobaczyć na dworcach warszawskiej linii średnicowej. - To budynki, które powstawały w latach 50. i 60., czyli w najlepszym okresie Zamecznika, a przy okazji miejsca, które go ciekawiły i często je fotografował - przypomina Justyna Kociszewska.

Pierwsza edycja festiwalu zacznie się w piątek o godz. 19 wystawą zdjęć Jędrzeja Sokołowskiego w pawilonie dworca Warszawa Stadion. Nawiązują do fotografii najbliższej okolicy, jakie można znaleźć w archiwum Wojciecha Zamecznika. Ok. godz. 20 wernisaż przeniesie się na Powiśle, gdzie w górnym budynku stacji będzie wyświetlony film Anny Orłowskiej. 40 minut w pawilonie dworca Warszawa Śródmieście będzie można zobaczyć performance Karoliny Breguły i graficzną animację Błażeja Pindora, który poprzez kadrowanie i montaż wydobywa niedostrzegane na co dzień architektoniczne szczegóły budynku. Tych, którzy nie zdążą na wernisaż, w sobotę i niedzielę będą oprowadzać kuratorzy festiwalu.

Festiwal Sztuk im. Wojciecha Zamecznika: nowe życie witryn sklepowych

Nietypowe wystawy powstaną też na Muranowie, Mokotowie, Saskiej Kępie i w Śródmieściu. Z okazji festiwalu nowe życie zyska osiem witryn, m.in. sklep rybny Karp przy ul. Anielewicza 3/5 czy sklep ze zdrową żywnością przy pl. Przymierza. - Chcieliśmy nawiązać do realiów lat 60., gdy witryny sklepowe nie były zaklejone milionem plakatów i reklam, tylko traktowane jak małe dzieła sztuki - mówi Justyna Kociszewska - Te prace nie będą oderwanymi od kontekstu projektami artystycznymi. Muszą mieć wymiar praktyczny, a formą nawiązywać do twórczości Zamecznika. Wybraliśmy punkty, w których wciąż działają sklepy, a ich właściciele zgodzili się udostępnić gabloty.

Wśród projektantów znaleźli się m.in. Zofia Strumiłło-Sukiennik i Anna Łoskiewicz-Zakrzewska z Beza Projekt, które odmienią pasmanterię SOHO przy ul. Śniadeckich. Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis (Grupa Centrala) stworzą projekt witryny Antykwariatu Troszkiewiczów przy ul. Wspólnej inspirowanej przygotowaną przez Zamecznika oprawą polskiego stoiska na Międzynarodowych Targach w Mediolanie w 1958 r. Mirella von Chrupek przygotuje z kolei witrynę pracowni rękawiczek Komoda przy Chmielnej 10. Do 28 grudnia warszawiacy będą mogli głosować na najlepszy projekt. Co stanie się z witrynami później? - Jesteśmy umówieni z właścicielami sklepów na określony czas. Jeśli jednak witryny im się spodobają, być może zgodzą się, by projekty festiwalowe zostały w nich na dłużej - mówi Justyna Kociszewska.

W pierwszy weekend festiwalu w pracowni Duży Pokój odbędą się rodzinne warsztaty projektowania. W poniedziałek i wtorek w teatrze Studio będzie można zobaczyć gościnny spektakl "Pociąg" w reżyserii Jacka Papisa. Punktem wyjścia jest dla niego najbardziej znany plakat Zamecznika stworzony do filmu "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza. Forma potrwa do 29 grudnia. Tego dnia w Zachęcie odbędzie się spotkanie wokół książki "Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie", pierwszej polskiej publikacji poświęconej artyście. To również zapowiedź wystawy, którą galeria zadedykuje temu artyście pod koniec stycznia.

Pierwsza edycja Festiwalu Forma im. Wojciecha Zamecznika, 11-29 grudnia. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp wolny, szczegóły: [patrz link poniżej].

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji