Artykuły

Warszawa. W piątek rozpocznie się Festiwal Sztuk im. Wojciecha Zamecznika

11 grudnia rozpocznie się Forma - Festiwal Sztuk im. Wojciecha Zamecznika. Wydarzenia w przestrzeni miejskiej potrwają do 29 grudnia.

W programie Festiwalu FORMA, który będzie się rozgrywał w przestrzeni miejskiej Warszawy, zaplanowane są wystawy na warszawskich dworcach, projekty witryn sklepowych, spektakl teatralny, warsztaty. Polscy artyści stworzą prace inspirowane działaniami mistrza - Wojciecha Zamecznika.

Do udziału w festiwalu, który trwać będzie od 11 do 29 grudnia, zostali zaproszeni współcześni artyści, zajmujący się fotografią, wideo, projektowaniem i teatrem. Wszystkie prezentowane prace to premiery - powstały specjalnie na festiwal, a ich punktem wspólnym jest twórczość Wojciecha Zamecznika - poinformowali PAP organizatorzy festiwalu z Fundacji Archeologia Fotografii.

- Festiwal, zorganizowany w czasie gorączki świątecznych zakupów, zaplanowany jest jako cykl wydarzeń, które można zobaczyć przy okazji, bez konieczności wyprawiania się do galerii. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne - zaznaczają organizatorzy.

Autorami prac, które pokazane zostaną w przestrzeni dworców kolejowych: Stadion, Śródmieście i Powiśle są tacy artyści jak Anna Orłowska, Karolina Breguła, Jędrzej Sokołowski i Błażej Pindor, którzy inspirowali się głównie fotografią Zamecznika, która była jednym z jego ulubionych mediów.

Eksperymentował w niej, próbował różnych technik, wykonywał fotografie reportażowe, podróżnicze, rodzinne i studia przedmiotów. Później często wykorzystywał je do projektów graficznych. Fotografował również jedną z nowopowstałych stacji kolei średnicowej.

Projekty witryn warszawskich sklepów na Muranowie, Saskiej Kępie, Mokotowie i Śródmieściu przygotowują: Beza Projekt, Państwo Ebertowie, Pani Jurek, Maja Certowicz, Emilia Obrzut, Wiktoria Szawiel, Mirella von Chrupek, Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis / Centrala.

W latach 60., a więc w czasach aktywności Wojciecha Zamecznika witryny sklepowe nie były oklejane krzykliwymi hasłami reklamowymi. Stanowiły raczej przemyślane i estetyczne projekty, zwykle opracowane przez specjalnie przygotowanych do tego projektantów. Sam Zamecznik nie tworzył witryn sklepowych, jednak wielokrotnie zajmował się przygotowaniem przestrzeni wystawienniczych i handlowych na międzynarodowych targach.

W programie Festiwalu Forma jest też przedstawienie z pogranicza wideo-teatru, przygotowane przez Jacka Papisa, inspirowane jest twórczością i życiem Wojciecha Zamecznika oraz filmem, do którego stworzył jeden z najbardziej znanych plakatów: "Pociągiem" Jerzego Kawalerowicza.

29 grudnia na zakończenie Formy odbędzie się w Zachęcie spotkanie wokół książki "Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie".

***

Wojciech Zamecznik (1923-1967) był grafikiem, fotografem, projektantem plakatów i wystaw, autorem scenografii i okładek płyt, amatorsko zajmował się także muzyką i filmem. Był jednym z najciekawszych, wszechstronnych i inspirujących powojennych artystów. Progresywny i poszukujący, nie zamykał swoich wypowiedzi w ramach jednego medium. Stworzył rozpoznawalny styl projektowania, co wyróżnia go wśród przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego postawa twórcza jest równie inspirująca, co prace, które pozostawił.

Tworzył tylko 20 lat, ale zostawił po sobie niezwykle bogate archiwum. Większość zbioru, który należy do rodziny artysty, znajduje się obecnie pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii. Jest digitalizowany i merytorycznie opracowywany. Powstają wystawy i publikacje poświęcone twórczości Zamecznika. Festiwal jest kolejną odsłoną tego archiwum. Archiwizacja współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Początek Festiwalu Forma 11 grudnia na Dworcu Warszawa Powiśle o godz. 19. Więcej informacji na stronie (patrz link poniżej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji