Artykuły

Warszawa. Magdalena Koleśnik laureatką Nagrody im. Andrzeja Nardellego

Tegoroczną Nagrodą im. Andrzeja Nardellego, przyznawaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski, wyróżniono Magdalenę Koleśnik. Jury nagrodziło jej rolę w spektaklu "Dybuk".

Koleśnik została uhonorowana za rolę Lei w spektaklu w reżyserii Mai Kleczewskiej wystawianym na cenie Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagrody w warszawskiej siedzibie Związku Artystów Scen Polskich, laureatka podziękowała zespołowi Teatru Żydowskiego oraz reżyserce spektaklu Mai Kleczewskiej. - Niemal mnie nie znając, uwierzyła, że jestem w stanie zostać Leą, udźwignąć to zadanie - powiedziała Koleśnik.

- Jest w jej interpretacji wszystko: żonglerka stylami i nastrojami, ironiczny dystans, przerysowanie rodem z niemego kina połączone z mistrzowskim panowaniem nad temperaturą bycia na scenie. Obraz, w którym w pięknym, na poły miłosnym akcie wciela się w Leę duch jej ukochanego jest przejmująco wieloznaczna i mistrzowsko zagrana - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

- Magdalena Koleśnik, absolwentka krakowskiej PWST kreuje współczesną dziewczynę zanurzoną w micie z niebywałą charyzmą (...) Sekcja Krytyków ZASP przyznaje tegoroczną Nagrodę im. A. Nardellego pani Koleśnik za magię, warsztat sceniczny i aktorski kunszt - podkreślono.

Rok temu aktorka została wyróżniona nagrodą aktorską na 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Marii Łukianowny w spektaklu "Samobójca" w reżyserii Jerzego Treli. Wystąpiła także spektaklach: "Siła przyzwyczajenia" w Teatrze Ateneum w Warszawie, "Idiota" w krakowskim Teatrze Bagatela, czy "Zimniej niż tu" w stołecznym Tatrze Ochota oraz filmach: "Kamienie na szaniec" Roberta Glińskiego czy "Miasto 44" Jana Komasy.

Do nagrody nominowane w tym roku były także Lena Schimscheiner za rolę ONA w spektaklu "Skórka pomarańczowa" Mai Pelević w reżyserii Małgorzaty Warsickiej na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Paulina Szostak - za rolę w "Królowej śniegu" w reżyserii Piotra Cieplaka, a także spektakl "Fortepian pijany" Marcina Przybylskiego wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Nagroda im. Andrzeja Nardellego przyznawana jest od 1999 r. za najlepszy debiut aktorski na scenach polskich teatrów dramatycznych. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Barbara Kałużna, Paulina Kinaszewska, Anna Sarna, Anna Piróg, Kamila Wojciechowicz, Marcin Hycnar, Jakub Firewicz, Bartłomiej Baczyński czy Agnieszka Skrzypczak.

***

na zdjęciu: Magdalena Koleśnik w roli Lei w "Dybuku", reż. Maja Kleczewska, Teatr Żydowski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji