Artykuły

Czeski Cieszyn. Nagroda specjalna dla Sceny Polskiej

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie znalazła się wśród laureatów Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Spektakl "Powsinogi Beskidzkie" Emila Zegadłowicza w reżyserii Bogdana Kokotka otrzymał jedną z dwóch nagród specjalnych za inscenizacje mało znanych lub zapomnianych tekstów klasycznych, które odznaczają się niezwykłymi walorami integracyjnymi.

Konkurs, zorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, przebiegał z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce w ramach ogłoszonego przez Sejm RP Roku Teatru Polskiego.

W Konkursie "Klasyka Żywa" wzięły udział 83 spektakle z 31 miast, w jury zasiedli Beata Guczalska, Tomasz Kubikowski, Artur Daniel Liskowacki, Małgorzata Sikorska Miszczuk, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Wanda Świątkowska. Wyniki konkursu ogłoszone zostały 28 listopada.

Bogdan Kokotek, autor adaptacji, reżyser i scenograf nagrodzonego przedstawienia, pokazał w swej inscenizacji wędrujących przez wioski beskidzkie rzemieślników, ludzi prostych, a przecież w jakiś sposób niezwykłych, ludowych artystów, filozofów, gawędziarzy, których opisał w wydanym po raz pierwszy w 1923 r. zbiorze ballad "Powsinogi beskidzkie" Emil Zegadłowicz.

Tekst ma w sobie nieprzemijalne piękno i naturalność, łączy charakterystyczną dla poezji lirykę z epicką balladowością i jest na tyle żywy, że nie potrzebuje wielu przeróbek, by przemówić do współczesnego widza. Reżyser wykorzystał nawet poprzedzające poszczególne części utworu czy wyodrębnione z całości wiersze jako przyśpiewki między odsłonami widowiska.

W swym spektaklu próbował odnaleźć i zatrzymać na chwilę atmosferę przywołanych przez Zegadłowicza czasów. Przede wszystkim jednak pokazał aurę niecodzienności, pewnego mistycyzmu towarzyszącego przeżyciom bohaterów, którzy kierują się w swoim życiu wartościami wynikającymi z ich wierzeń religijnych i po trosze magicznych, fantastycznych. Wiara ta jest do tego stopnia gorąca, że już za życia spotykają ich doznania transcendentne, pozwalające na dotknięcie sacrum.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji