Artykuły

Warszawa. Wystawa prac Zofii Wierchowicz w Galerii Studio

Galeria Studio zaprasza 3 grudnia na wernisaż wystawy "Ulotny. Teatr Zofii Wierchowicz".

Wystawa prac wybitnej scenografki, jednej z najważniejszych artystek tworzących dla polskiego teatru i opery w latach 1950 - 1976. Najbardziej znane są jej inscenizacje szekspirowskie, choć tworzyła także sławne opery.

Zofia Wierchowicz jest autorką charakterystycznej formy przestrzennej przeznaczonej do inscenizacji Szekspirowskich. Czerpała inspiracje ze współczesnych kierunków w sztuce, trendów malarskich oraz eksperymentów w dziedzinie tkaniny artystycznej. Jej działania artystyczne wpisują się w nurt sztuki kobiecej. Była twórczynią sztuki biednej, tworzyła z prostych materiałów: drewna, tkanin naturalnych i ziemi. Przekraczająca granice gatunków wyobraźnia Wierchowicz, w dziedzinie kostiumu scenicznego, sprawia, że jest ona artystką wyjątkową.

Jej unikalny język sceniczny wyraża doświadczenie granicy płci: różnicuje i zarazem miesza męskość i kobiecość, opisując jednocześnie doświadczenie odmiennych cielesności i dwu płci jako cielesnego kontinuum. W jej sławnych inscenizacjach szekspirowskich kobiece suknie eksponują mięsną fakturę kobiecego ciała i jego otwartość, kostiumy męskie przedstawiają poranione w walce, umęczone ciała.

Na wystawie pokażemy około dwustu projektów oraz zachowane kostiumy.

***

Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Teatralnego, Centrum Scenografii Polskiej, Archiwum Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Krakowskiej oraz Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Współorganizatorami są Galeria Studio, Muzeum Teatralne, Centrum Scenografii Polskiej, Teatr Wielki Opera Narodowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji