Artykuły

Kraków. Nagrody Miasta Krakowa rozdane

Marian Dziędziel, prof. Jerzy Kucia, Bronisław Maj, Joanna Olczak-Ronikier oraz prof. Adam Wsiołkowski - to laureaci Nagród Miasta Krakowa, które zostały wręczone we wtorkowe popołudnie w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Prezydent Jacek Majchrowski wręczył także pięć wyróżnień za prace dyplomowe. Nagrody Miasta Krakowa przyznaje się w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań, mających związek z naszym miastem. Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1530 roku. W tym roku komisja pod przewodnictwem prof. dra hab. Andrzeja Białasa przyznała nagrody w kategorii kultura i sztuka, w pozostałych dziedzinach komisja nie wybrała laureatów.

Nagrody otrzymali:

- Marian Dziędziel - absolwent PWST, od początku kariery aktorskiej do dziś związany jest z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.

- Prof. Jerzy Kucia - absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, bezpośrednio po ukończeniu studiów pracował jako malarz i grafik, biorąc udział w ok. 150 wystawach krajowych i zagranicznych, otrzymując szereg nagród. Obecnie pracuje twórczo w dziedzinie autorskiego filmu animowanego, jako reżyser, scenarzysta, grafik, animator.

- Bronisław Maj - autor kilkunastu tomików poetyckich. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków, między innymi na angielski, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, szwedzki, rosyjski.

- Joanna Olczak-Ronikier - pisarka, scenarzystka, współzałożycielka Piwnicy Pod Baranami. Jest laureatką nagrody literackiej Nike (2001 rok) za książkę "W ogrodzie pamięci".

- Profesor Adam Wsiołkowski - prowadzi pracownię malarstwa krakowskiej ASP. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Uczestniczył w ok. 200 wystawach w Polsce, i za granicą. Jest laureatem ponad 20 nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu. Jego prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce i na świecie.

Wyróżnienia za prace dyplomowe

Przyznano również wyróżnienia za prace dyplomowe, które otrzymali: Anna Adamczyk (UR) za pracę magisterską pt. "Projekt koncepcyjny rekompozycji Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata w Krakowie", Marlena Biczak (ASP) za pracę "Półmrok", Agata Kot (AGH) za pracę magisterską pt. "Analiza przyczyn występowania ponadnormatywnych stężeń pyłu PM10 i PM2,5 w powietrzu w Krakowie", Izabela Krzeptowska - Moszkowicz (UJ) za pracę dyplomową "Kocepcja zagospodarowania otoczenia przy Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie" oraz Klaudia Sanek (PK), autorka pracy magisterskiej pt. "Ogrody Krakusa. Koncepcja rewitalizacji Krzemionek Podgórskich w Krakowie. Kompleks muzealny Liban".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji