Artykuły

Kraków. Prof. Popiel z Nagrodą Jana Pawła II

We wtorek w ramach Dni Jana Pawła II wręczono Nagrodę Jana Pawła II przyznawaną przez Stowarzyszenie "Chrześcijańska Europa" za rozwijanie i popularyzację myśli i duchowości św. Jana Pawła II.

"Świętość" jest mottem rozpoczynających się we wtorek w Krakowie X Dni Jana Pawła II. Przedsięwzięcie organizują małopolskie uczelnie, by upamiętnić postać Jana Pawła II i przybliżać jego nauczanie.

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas konferencji prasowej mówił, że powracanie do dziedzictwa i postaci Jana Pawła II jest "naszym przywilejem i zobowiązaniem".

Temat "Świętość" wypłynął od osób świeckich

- To dziedzictwo jest ogromne. Druga sprawa to fascynująca osobowość. Był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym, a w tym wszystkim wybijała się jego świętość. W świętości widzę moment najważniejszy: kontemplację i zanurzenie się w modlitwie, w Bogu. On wciąż inspiruje, także młodzież, która go nigdy osobiście nie spotkała, a ciągle wraca do jego postaci, stąd tak wielkie zainteresowanie Światowymi Dniami Młodzieży - mówił kard. Dziwisz.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni Jana Pawła II, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Misztal zauważył, że propozycja, by podczas tegorocznych Dni Jana Pawła II podjąć temat "Świętość" wypłynęła od osób świeckich.

- Tematyka głównej konferencji, która odbędzie się w czwartek, rozciąga się między dwoma odległymi biegunami, jak referat księdza kardynała o świętości i modlitwie Jana Pawła II po kwestie ekonomiczne. W ten sposób dochodzimy do sedna przesłania Jana Pawła II o świętości, że świętość jest czymś bardzo obecnym w świecie, że bez niej nie ma cywilizacji, że świętość jest darem, którym Bóg ciągle obdarza, darem, który jest w zasięgu każdego człowieka - powiedział ks. prof. Misztal.

Prof. Popiel z Nagrodą Jana Pawła II

We wtorek w ramach Dni Jana Pawła II wręczono Nagrodę Jana Pawła II przyznawaną przez Stowarzyszenie "Chrześcijańska Europa" za rozwijanie i popularyzację myśli i duchowości św. Jana Pawła II. Otrzymał ją prof. Jacek Popiel - teatrolog, znawca twórczości literackiej Karola Wojtyły i Jana Pawła II.

- Wiara chrześcijańska należy w sposób radykalny i decydujący do fundamentów kultury europejskiej. Chrześcijaństwo nadało bowiem kształt Europie zaszczepiając w niej podstawowe wartości. Także współczesna Europa, która dała światu idee demokracji i praw człowieka czerpie swe wartości z dziedzictwa chrześcijańskiego - powiedział podczas wręczenie nagrody kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita dziękował Stowarzyszeniu za to, że poprzez nagrodę przypomina ono o roli Jana Pawła II w zjednoczeniu Europy na gruncie wartości chrześcijańskich.

Prof. Jacek Popiel mówił, że nie da się zrozumieć osobowości Jana Pawła II nie sięgając do jego twórczości literackiej. Laureat powiedział, że źródła jego zainteresowań spuścizną literacką Wojtyły tkwią w czasach, kiedy był uczniem wadowickiego LO, w którym uczyli go profesorowie Karola Wojtyły. - Z lektury tekstów Karola Wojtyły poświęconych sztuce płynie przekonanie, że przyszły papież w sposób szczególny wierzył w siłę etyczną sztuk, przede wszystkim literatury i teatru. Interesowała go sztuka, która jest towarzyszką religii, przewodniczką na drodze ku Bogu. To bezpośrednie literacko-teatralne doświadczenie utwierdziło Wojtyłę w przekonaniu, że literatura, sztuka, teatr mają swoją misję i misji tej muszą wytrwale i bezkompromisowo służyć - mówił prof. Popiel.

W 2013 r. nagrodę tę otrzymał ks. Stanisław Szczepaniec, a w 2013 r. ks. Jan Machniak.

Program X Dni Jana Pawła II

We wtorek po południu na Uniwersytecie Ekonomicznym odbędzie się dyskusja "Między profanum a sacrum w ekonomii", a na Akademii Muzycznej rozpocznie się dwudniowa sesja naukowa poświęcona muzyce wobec poezji i nauczania Jana Pawła II. Najważniejszym wydarzeniem X Dni Jana Pawła II będzie organizowane w auli Collegium Novum UJ sympozjum naukowe "Świętość".

Wśród wydarzeń kulturalnych znalazły się środowy koncert w Bazylice oo. Franciszkanów, na którym zabrzmią utwory związane z Janem Pawłem II m.in."Totus Tuus" i "Kyrie" Henryka Mikołaja Góreckiego. W bibliotece Uniwersytetu Papieskiego otwarta zostanie wystawa "Wobec świętości - medalierzy polscy w roku kanonizacji Jana Pawła II", a w galerii Politechniki Krakowskiej pokonkursowa wystawa fotograficzna "Świętość".

Dni zakończy msza w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach i rozstrzygniecie konkursu literackiego na esej, którego tematem była świętość, a na który wpłynęło 14 prac.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny w internecie (www.jp2.krakow.pl).

Pierwsze Dni Jana Pawła II zostały zorganizowane w 2006 r. W przedsięwzięcie zaangażowały się krakowskie uczelnie i szkoły wyższe z Małopolski. W kolejnych latach rolę koordynatora Dni przejmowały kolejne uczelnie. Hasła poprzednich ich edycji to m.in.: "Dobro", "Piękno", "Wiara i nauka", "Wolność", "Godność" i "Dialog", "Mądrość", a przed rokiem "Nadzieja".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji