Artykuły

Poznań. Czytanie "Nocy i Dni" na festiwalu sztuki słowa Verba Sacra

Karol Strasburger, a także mieszkańcy Poznania i podpoznańskich miejscowości czytać będą wspólnie "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej podczas rozpoczynającego się w niedzielę w stolicy Wielkopolski XV Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra.

Festiwal potrwa do połowy grudnia. Jego celem jest wspieranie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze oraz promowanie piękna polskiej mowy. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano prezentację poezji poświęconej Janowi Pawłowi II, czytanie biblijnych ksiąg - w wykonaniu aktora Marcina Kwaśnego i prezentację twórczości Romana Brandstaettera w wykonaniu Wiesława Komasy.

Jednym z elementów tegorocznej edycji wydarzenia będzie Festiwalowa Szkoła Dykcyjna i Lektorska z udziałem aktora Janusza Andrzejewskiego i lektora Macieja Gudowskiego. Przedsięwzięcie zwieńczy finał konkursu na artystyczną interpretację tekstu.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej twórca i organizator festiwalu Przemysław Basiński, sprawa umiejętności operowania słowem nie jest obecnie odpowiednio doceniana. Podkreślił, że coraz mniejszą dbałość o słowo zauważyć można w mediach i w teatrze.

- Nie jest łatwo przyznać się do tego, że się po prostu źle mówi. Tymczasem my mówimy źle i już się nawet tego nie wstydzimy. Jesteśmy nieprzygotowani do tego, by w sposób skondensowany przekazać swoją myśl. Dziś edukacja jest bezgłośna: opiera się na przepisywaniu, kopiowaniu, a nie na przekazie słownym - powiedział.

Festiwal otworzy prezentacja poezji poświęconej Janowi Pawłowi II "Ten który był trudem świata". Swoje utwory w poznańskiej farze prezentować będą zaproszeni poeci. 15 listopada w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu fragmenty Biblii: Księgę Joela i Księgę Aggeusza czytał będzie aktor Marcin Kwaśny.

W listopadzie i grudniu w domach kultury w Poznaniu, a także w wielu podpoznańskich miejscowości trwać będzie Wielkie Czytanie Klasyki Polskiej. Tam w głośnym czytaniu fragmentów "Nocy i Dni" Marii Dąbrowskiej uczestniczyć będą wszyscy chętni. 16 listopada czytanie z udziałem Karola Strasburgera odbędzie się w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

"Ten aktor wystąpił w adaptacji filmowej dzieła Dąbrowskiej i zagrał w słynnej scenie z nenufarami, dzięki której ten film jest rozpoznawany. O naszym czytaniu wiedzą reżyser filmu Jerzy Antczak, także odtwórczyni głównej roli Jadwiga Barańska. Bardzo chcieli uczestniczyć w naszym przedsięwzięciu, niestety w tym terminie nie było to możliwe" - powiedział Basiński.

Współorganizatorka Wielkiego Czytania Klasyki Polskiej Aleksandra Mazurek powiedziała w trakcie konferencji, że propagowanie głośnego czytania jest szczególnie istotne w przypadku osób młodych.

"Słowo upada. Edukacja zmusza uczniów do milczenia. Potem jest problem z odezwaniem się: gdy uczeń ma się wysłowić, nie potrafi wyartykułować swoich myśli, uczuć" - powiedziała.

Zwieńczeniem festiwalu będzie finał konkursu na artystyczną interpretację tekstu. Jego uczestnicy będą prezentować teksty Jana Pawła II. Nagrodą główną jest Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka w wysokości 5 tys. zł.

Festiwal Sztuki Słowa zainaugurowano w 2001 r. w ramach projektu Verba Sacra, jako przedsięwzięcie poświęcone największym dziełom literatury polskiej i światowej. Podstawowym celem festiwalu jest wspieranie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze poprzez koncerty słowa z udziałem znanych aktorów, mistrzów recytacji.

Verba Sacra to interdyscyplinarny projekt artystyczno-naukowo-religijny. W jego ramach odbywają się publiczne czytania Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej - w wykonaniu aktorów - w świątyniach całej Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji