Artykuły

Warszawa. Gordin przepisany przez Kmiecika w Żydowskim

Dzisiaj o 19.00 w Teatrze Żydowskim w Warszawie ruszają "Przepisy domowe", eksperymentalny projekt polegający na próbie uwspółcześnienia teatralnej klasyki żydowskiej.

Pięć wybranych sztuk przepisze w sezonie 2015/16 pięcioro dramatopisarzy i dramatopisarek: Michał Kmiecik, Magda Fertacz, Tomek Śpiewak, Mateusz Pakuła i Marta Guśniowska. Sztuki w nowych wersjach będą miały swoje czytania na dużej i małej scenie Teatru Żydowskiego w sezonie 2015/2016 w październiku, grudniu, lutym, kwietniu i czerwcu. Czytania z aktorami Żydowskiego reżyserować będą: Agata Baumgart, Gosia Wdowik, Jędrzej Piaskowski, Magda Szpecht i Tomasz Szczepanek. Pomysłodawcą i kuratorem "Przepisów domowych" jest Mike Urbaniak.

Cykl otworzy dzisiaj czytanie performatywne przepisanej przez Michała Kmiecika sztuki Jakoba Gordina "Mirele Efros". "Mirele Efros. Żydowską królową Lear" reżyseruje Agata Baumgart, a wystąpią w nim Joanna Przybyłowska, Barbara Szeliga, Monika Soszka, Piotr Wiszniewski i Marcin Błaszak. Wstęp wolny.

"Mirele Efros" została napisana przez Jakoba Gordina w jidisz w roku 1898. Fabuła dramatu została zaczerpnięta z szekspirowskiego "Króla Leara" i zaadaptowana do ówczesnego żydowskiego świata. Zamiast rodziny królewskiej, głównymi bohaterami sztuki są członkowie bogatej kupieckiej rodziny z Grodna. Tytułowa Mirele jest silną kobietą prowadzącą z wielkim powodzeniem rodzinne interesy, ale to nie bardzo podoba się młodszemu pokoleniu i w końcu dochodzi do konfliktu, który pociaga za sobą rozpad rodziny. Mirele Efros grały największe żydowskie aktorki, z patronkami Teatru Żydowskiego - Ester Rachelą i Idą włącznie.

Jakob Gordin urodził się w 1853 roku w Myrhorodzie w Cesarstwie Rosyjskim (dzisiejsza Ukraina). Wychowano go w liberalnym domu, w którym także był edukowany. Imał się różnych zajęć, z aktorstwem i dziennikarstwem włącznie. W wieku 38 lat wyemigrował do Ameryki i zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie najpierw pisał do wydawanej po rosyjsku i w jidisz prasy, by w końcu skupić się dramatopisarstwie. Uważany jest za jedną z najważniejszych postaci żydowskiego teatru i jego reformatora. Zmarł w 1909 roku w Nowym Jorku pozostawiając po sobie kilkadziesiąt sztuk.

Michał Kmiecik, rocznik 1992 roku. Dramatopisarz, dramaturg i reżyser teatralny. Laureat kilku konkursów na najlepsze sztuki, półfinalista IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat "Wesele". Debiutował reżysersko w 2012 roku spektaklem "Kto zabił Alonę Iwanowną?" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Od stycznia 2015 roku jest etatowym dramaturgiem Teatru Nowego w Łodzi.

Agata Baumgart jest studentką Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zrealizowała w tym roku spektakl warsztatowy "Horror Story Praga" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Obecnie bierze udział w programie Pierwszy Dokument organizowanym przez Studio Munka. Podczas Festiwalu Kolady w Teatrze Studio w 2014 przygotowała czytanie dramatu "Marzec" Iriny Waśkowskiej. Studiowała również na Wydziale Grafikii ASP w Warszawie. Jest rysowniczką, komiksiarą, scenografką. W 2014 zdobyła I nagrodę i wyróżnienie rektora stołecznej ASP w konkursie na komiksową adaptację literatury jidysz, organizowanym przez kwartalnik "Cwiszn". Jest autorką scenografii i kostiumów do m.in. "Bańki mydlanej" w reżyserii Andrzeja Pakuły w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i kilku spektakli Katarzyny Szyngiery w teatrach w Szczecinie, Wrocławiu i Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji