Artykuły

Oslo. Rok autora "Peer Gynta"

Oslo zainaugurowało Rok Ibsena z okazji setnej rocznicy śmierci wybitnego norweskiego twórcy.

Henryk Ibsen [na zdjęciu] (1928 - 1906) jest ojcem nowoczesnego dramatu i drugim po Szekspirze najczęściej grywanym dramaturgiem na scenach świata. Jego utwory inspirują artystów teatru, filmu, sztuki, muzyki. Podczas otwarcia Roku Ibsena w Oslo przypominały o tym fragmenty nieraz zaskakujących inscenizacji, takich jak chińska "Hedda Gabler" w wersji operowej, baletowe "Upiory" z Royal Opera House w Londynie czy "Peer Gyn" w interpretacji kopenhaskich komediantów i raperów.

Otwarciu programu roku towarzyszyły dwie wystawy: "Kobiety Ibsena", konfrontująca rzeźby Niny Sundbye z manuskryptami (w Bibliotece Narodowej), oraz "Ibsen na ekranie" w Norweskim Instytucie Filmowym.

Specjalnymi nagrodami Ibsen Centennial Award uhonorowano aktorki, które wsławiły się ibsenowskimi kreacjami teatralnymi i filmowymi, m.in. Bibi Andersson, Isabelle Huppert, Glendę Jackson, Liv Ullmann, Angelę Winkler.

Co roku odbywa się około 140 premier ibsenowskich na całym świecie. Norwegia zorganizuje więc od sierpnia do września Międzynarodowy Festiwal Ibsenowski w Oslo. Podobną, trwającą cały rok imprezę przygotowuje Wielka Brytania. Konferencje poświęcone twórczości dramaturga odbędą się m.in. w Skien, mieście jego urodzin, w Oslo, Berlinie, Paryżu.

Teatr Otwarty z Oslo zaprosił do udziału w międzynarodowym projekcie kilkunastu dramaturgów z 10 krajów. Napisane przez nich krótkie teksty, zainspirowane myślą Ibsena ("Wolność jest dla mnie najważniejszym warunkiem życia"), złożą się na wspólny spektakl.

W maju zostanie otwarte po renowacji Muzeum Ibsena w Oslo. Można będzie tu zobaczyć malarską i graficzną twórczość artysty. Powstała również internetowa baza danych o graficznej twórczości artysty.

Specjalny program Norweskiego Instytutu Filmowego obejmuje dokumentalną biografię szykowaną dla telewizji oraz etiudy młodych twórców.

Szczegółowy program Roku Ibsena można znaleźć w portalu http://www.ibsenworldwide.info. Serwis ma 18 wersji językowych i jest dostępny w 90 krajach; w polskiej wersji na stronie http: www.amb-norwegia.pl/ibsen

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji