Artykuły

Toruń. Teatr Żydowski z "Dybukiem" na Dniu Judaizmu

Dzień Judaizmu to ważne wydarzenie w polskim Kościele katolickim. Toruń został gospodarzem jego przyszłorocznych obchodów. Swój przyjazd ze spektaklem "Dybuk" zapowiada Teatr Żydowski z Warszawy.

Najbliższy Dzień Judaizmu odbędzie się dopiero 17 stycznia 2016 r., ale przygotowania do niego już się rozpoczęły. Do Torunia przyjedzie m.in. rabin Riccardo di Segni z Rzymu, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela Anna Azari oraz duchowni katoliccy. Wydarzenia organizuje wspólnie toruńska kuria i komitet ds. dialogu episkopatu Polski.

Znamy już wstępny program obchodów. Zaczną się modlitwą na cmentarzu żydowskim przy ul. Antczaka. Następnie w Ratuszu Staromiejskim dr Michał Targowski wygłosi wykład na temat śladów kultury żydowskiej w historii Torunia i regionu. Uczestnicy spotkają się też na debacie teologicznej, której motywem przewodnim będzie 50-lecie publikacji deklaracji Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate". Dokument określa stosunek Kościoła do judaizmu i innych religii niechrześcijańskich.

Ważne wydarzenie dla teologów będzie okazją, by przedstawić kulturę żydowską także mieszkańcom Torunia. Szykują się więc wystawy, koncerty i imprezy. Swój przyjazd ze spektaklem "Dybuk" zapowiada Teatr Żydowski z Warszawy.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu został wprowadzony w 1997 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Co roku centralne obchody odbywają się w innej diecezji. Wydarzenie propaguje dialog chrześcijańsko-żydowski, zachęca też wyznawców obu religii do refleksji nad wspólnymi korzeniami oraz modlitwy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji