Artykuły

Był Wokulskim i Sobieskim. 11 lat temu zmarł Mariusz Dmochowski

Znaliśmy go z takich ról, jak Stanisław Wokulski w "Lalce", Jan III Sobieski w serialu "Czarne chmury" i w "Panu Wołodyjowskim", a także w "Przygodach Pana Michała", jak również August II Mocny w "Hrabinie Cosel". Był jednym z najpopularniejszych aktorów polskich drugiej połowy XX wieku. Mariusz Dmochowski, bo o nim mowa, zmarł li lat temu. Miał 62 lata.

Jak sam często mówił, aktorem został przypadkowo. Posiadał wykształcenie muzyczne. Grał na fortepianie i przez pewien czas myślał o karierze śpiewaka operowego. Ostatecznie jednak wybrał studia na Wydziale Aktorskim ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jeszcze podczas studiów zagrał Tezeusza w "Śnie nocy letniej" Williama Szekspira w reżyserii Jana Kreczmara. Było to w roku 1953.

Po studiach przez dziesięć lat, w okresie 1955-65, Mariusz Dmochowski był aktorem Teatru Polskiego w Warszawie. Potem w latach 1965-68 był aktorem Teatru Powszechnego, a w latach 1968-73 Teatru Narodowego. W latach 1973-75 przez dwa sezony był dyrektorem Teatru Ziemi Opolskiej, a od 1975 dyrektorem Teatru Nowego w Warszawie. Funkcję tę pełnił do roku 1982 roku. Odwołano go, gdyż jak wielu aktorów w burzliwym czasie stanu wojennego oddał legitymację PZPR i związał się z opozycją demokratyczną. Grał w Teatrze Polskim, potem w Kameralnym i wreszcie do końca swej kariery w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Pierwszą rolą filmową Mariusza Dmochowskiego był w 1954 epizod w filmie dokumentalnym "Czy jesteś wśród nich" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Natomiast w filmie fabularnym po raz pierwszy Dmochowski pojawił się, grając postać porucznika Makowskiego w "Eroice" Andrzeja Munka w roku 1957 roku. Natomiast ostatnią z filmowych postaci, jaką stworzył, był wojewoda w filmie "Skok". Jego premiera odbyła się niestety już po śmierci aktora.

Ze względu na warunki, jakie posiadał Dmochowski, należał do tych aktorów, których film kochał. Przede wszystkim zarezerwowane były dla niego role królewskie. Aż czterokrotnie oglądaliśmy go jako Jana III Sobieskiego. Najpierw w roku 1969 w kinowej i telewizyjnej wersji "Pana Wołodyjowskiego". Cztery lata później w serialu "Czarne chmury", a w roku 1979 w filmie "Ojciec królowej" Wojciecha Solarza.

Do jego najwybitniejszych kreacji filmowych należała też pochodząca z roku 1968 rola króla Augusta II Mocnego w filmie fabularnym i w serialu "Hrabina Cosel" Jerzego Antczaka. Ale wielu widzów ze średniego i starszego pokolenia pamięta go doskonale z roli Stanisława Wokulskiego w "Lalce" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

W sumie podczas trwającej 37 lat kariery aktorskiej Mariusz Dmochowski stworzył ponad 50 ciekawych ról filmowych. Obok ról dużych lubił grać też rolami epizodycznymi, które dzięki jego grze także były zapamiętywane przez publiczność.

Wcielał się również Mariusz Dmochowski w postaci niejednoznaczne, jak Widmar z filmu "Zazdrość i medycyna" Janusza Majewskiego czy Prorektor z "Barw ochronnych" Krzysztofa Zanussiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji