Artykuły

Łódź. Złote Maski przyznane

Łódzcy recenzenci przyznali nagrody teatralne za ubiegły sezon. Złote Maski za najlepszy spektakl trafią do Teatru Jaracza ("Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej) i Teatru Wielkiego ("Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy).

Złote Maski za najlepszą reżyserię otrzymali Grzegorz Wiśniewski za spektakl "Kamień" Mariusa von Meyenburga zrealizowany ze studentami łódzkiej Szkoły Filmowej na scenie Teatru Studyjnego oraz Janusz Wiśniewski za "Szkołę żon" Moliera w Teatrze Powszechnym.

Za najlepsze role męskie sezonu nagrodzono Andrzeja Wichrowskiego (Ekscelencja w spektaklu "Zwłoka" Friedricha Dürrenmatta w Teatrze Jaracza) i Dymitra Hołówko (Robert Aigner w "Czasie odwiedzin" Felixa Mitterera na scenie Teatru Logos i Chryzald w "Szkole żon" Moliera w Teatrze Powszechnym). Złotą Maskę za najlepszą rolę żeńską dostała Gabriela Muskała - Żona w "Ich czworo" (Teatr Jaracza).

Najlepsza oprawa plastyczna spektaklu w sezonie 2014/2015 to dzieło Marii Balcerek i Waldemara Zawodzińskiego ("Zwłoka" w Teatrze Jaracza).

Teatr Muzyczny zdobył nagrodę za najlepsze role wokalno-aktorskie dla zespołu widowiska "Jesus Christ Superstar" Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice'a. Najlepszy spektakl w teatrach lalkowych to "13 bajek z królestwa Lailonii" Leszka Kołakowskiego w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Teatr Pinokio), a wydarzenie na scenie off - widowisko "Derby.Białoczerwoni" Artura Grabowskiego w reżyserii Tomasza Rodowicza (Teatr Chorea).

Nagroda za debiut aktorski sezonu trafiła do Marty Jarczewskiej, która dołączyła do zespołu Teatru Powszechnego (spektakl "Oś").

Nadzwyczajna Złota Maska - dla Teatru Nowego za "Kobro" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, w oprawie plastycznej Izabeli Stronias i z główną rolą Moniki Buchowiec. Jury doceniło "udaną realizację idei korespondencji sztuk, połączoną z promowaniem współczesnej dramaturgii i poszukiwaniem nowego języka teatralnego". Drugą Nadzwyczajną Złotą Maską nagrodzono łódzką Szkołę Filmową, "za - atrakcyjną w formie i treści - różnorodność scenicznych realizacji dyplomowych oraz jakość i oryginalność pierwszego w dziejach pełnometrażowego filmu dyplomowego "Śpiewający obrusik" (scenariusz, reżyseria i montaż prof. Mariusz Grzegorzek)".

Maski zostały wręczone w sobotę w Teatrze Wielkim.

W jury zasiedli recenzenci z "Dziennika Łódzkiego", "Expressu Ilustrowanego" "Gazety Wyborczej" w Łodzi oraz "Kalejdoskopu" i serwisu "Kalejdoskop Kulturalny Reymont".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji