Artykuły

Gdańsk. Aurelia Luśnia z Grand Prix konkursu Wojciecha Młynarskiego

Aurelia Luśnia zdobyła Grand Prix konkursu interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego, który odbył się w ramach III Festiwalu Twórczości tego autora w Gdańsku. Nagroda publiczności przypadła Joannie Wąż.

Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielę wieczorem podczas galowego koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Wyniki konkursu ogłosił przewodniczący jury Wojciech Młynarski; w jury zasiadali też: Jacek Bończyk, Jerzy Derfel i Grzegorz Wasowski.

Jak poinformowała w komunikacie Katarzyna Pańczuk, Aurelia Luśnia, która zdobyła Grand Prix konkursu interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego otrzymała nagrodę w wysokości 5 tys. zł ufundowaną przez marszałka województwa pomorskiego.

Pierwszą nagrodę (w wysokości 3 tys. zł) otrzymała Karolina Łopuch, drugą (1,5 tys. zł) ufundowaną przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - Zespół SĄSTĄD, trzecią (750 zł)- Joanna Wąż, a wyróżnienie przyznano Zuzannie Wiśniewskej. Nagrodę publiczności otrzymała Joanna Wąż. Nagrodą jest jednodniowa sesja nagraniowa w profesjonalnym studiu ufundowana przez wydawnictwo muzyczne Soliton. W finale konkursu interpretacji piosenek Młynarskiego wzięło udział 12 wykonawców wyłonionych w dwustopniowych eliminacjach.

Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego odbył się po raz trzeci. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Jacek Bończyk - aktor, wokalista i reżyser spektakli muzycznych, który jest także pomysłodawcą imprezy.

Celem festiwalu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację "Róbmy swoje dla kultury" jest popularyzacja twórczości Wojciecha Młynarskiego wśród ludzi młodych. Podczas dwudniowego festiwalu odbyły się koncerty, wystawy fotografii, spektakle, projekcje dawnych programów telewizyjnych oraz spotkania z artystami.

Wojciech Młynarski - kompozytor i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy - należy do kręgu najlepszych polskich "tekściarzy" obok Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej. Debiutował na początku lat 60. w kabarecie studenckim Hybrydy. Współpracował m.in. z kabaretem Dudek i telewizyjną redakcją rozrywki. Najbardziej znane przeboje Młynarskiego to m.in. "Jesteśmy na wczasach", "Róbmy swoje", "W Polskę idziemy", "Kocham Cię, życie!" czy "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" Skaldów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji