Artykuły

Oslo. Rok Ibsena

W Oslo uroczyście zainaugurowano obchody Roku Ibsena, zorganizowane z okazji 100. rocznicy śmierci słynnego norweskiego dramatopisarza. Przez cały rok, zarówno w Norwegii jak i poza jej granicami, odbywać się będzie wiele wydarzeń podkreślających znaczenie dziedzictwa Ibsena.

W ramach rozpoczęcia obchodów odbył się pokaz fragmentów różnych form artystycznych w oparciu o jego dzieła: scenicznych, tanecznych, operowych. Zorganizowano projekcje filmów oparte na życiu i twórczości dramatopisarza. Wręczono także Ibsen Centennial Award - nagrodami uhonorowano aktorki, które stworzyły wybitne kreacje ibsenowskie w teatrze i filmie. W ramach uroczystości otwarto wystawę, poświęconą roli kobiet w życiu Ibsena. W maju, w rocznicę śmierci pisarza, zostanie otwarte po renowacji muzeum jego imienia, zaplanowano też Festiwal Ibsenowski.

Organizatorzy zapowiadają, że program obchodów Roku Ibsenowskiego będzie bardzo bogaty. Jego norweska część zostanie opracowana przy współpracy z Narodowym Komitetem Ibsenowskim. Przygotowania programu międzynarodowego koordynowane będą przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii, misjami dyplomatycznymi oraz stowarzyszeniami Ibsenowskimi działającymi w Norwegii i innych krajach.

Pod adresem www.amb-norwegia.pl/ibsen uruchomiono portal internetowy w wersji polskiej, zawierający wiele informacji o Henryku Ibsenie. Znaleźć tam można również program imprez organizowanych przez cały 2006 rok w Polsce.

W Polsce w ramach obchodów Roku Ibsenowskiego planowane są m.in. promocje polskich wydań dramatów Ibsena, spektakle teatralne, seminaria poświęcone pisarzowi, pokaz krótkometrażowego filmu animowanego na motywach "Upiorów" Ibsena oraz przegląd filmowych adaptacji dzieł pisarza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji