Artykuły

Gdańsk. Ukazały się "Teatry Stanisława Hebanowskiego"

Nakładem wydawnictwa Tower Press i Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się praca zbiorowa "Teatry Stanisława Hebanowskiego. Odkrycia, powtórki, rewizje" pod redakcją Jana Ciechowicza i Władysława Zawistowskiego.

Dworzec w Gdyni. Ranek 18 stycznia 1983. Ziąb. Czekając na pociąg do Szczecina, przysiadł na peronowej ławce starszy mężczyzna. I już nie wstał. Okazało się, że był to Stanisław Hebanowski [na zdjęciu], do niedawna dyrektor artystyczny Teatru Wybrzeże. Zmarł w drodze na próby reżyserowanej przez siebie sztuki Samuela Becketta "Czekając na Godota". Nie doczekał premiery.

Trzy lata temu, z inicjatywy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, rok 2003 został ogłoszony w Gdańsku "Rokiem Hebanowskiego". Odbyło się całe pasmo spotkań, sesji, dyskusji, począwszy od wypominków 18 stycznia, dwudziestej rocznicy śmierci twórcy teatru i literatury, humanisty i dobrze wychowanego artysty.

18 stycznia będzie to już 23. rocznica. Dobrze się stało, że tuż przed nią ukazało się pokłosie owego roku, współwydana przez Tower Press i Uniwersytet Gdański praca zbiorowa "Teatry Stanisława Hebanowskiego. Odkrycia, powtórki, rewizje". Daje ona siłą rzeczy zubożone kolorystycznie wyobrażenie tego, co się trzy lata temu działo, ale i bardziej uporządkowane, a miejscami poprawione. Dla historii.

Dobrze się stało również dlatego, że przypomina bodaj najświetniejsze lata tego teatru, kiedy był on rzeczywiście, a nie na mocy umowy krytyków, jedną z najlepszych scen w kraju. A aktorów jakich miał, a scenografów, a muzyków, a reżyserów! I nie musiał wyprzedawać się z ludzi i murów, aby związać koniec z końcem... Zapewne, "to se nevrati", ale przecież powspominać przy tej okazji warto; wszak to szmat naszego życia.

"Teatry Stanisława Hebanowskiego. Odkrycia, powtórki, rewizje". Pod redakcją Jana Ciechowicza i Władysława Zawistowskiego. Gdańsk 2005 Wydawnictwo Tower Press, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji