Artykuły

Warszawa. Jean-Paul Sartre w CSW

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza 19 stycznia o g. 18 na wykład Małgorzaty Kowalskiej z cyklu "Współczesna filozofia sztuki" zatytułowany "Jean-Paul Sartre: próba estetyki egzystencjalnej".

Egzystencjalna estetyka, jakiej można się doszukać w pismach Sartre'a (na zdjęciu), stawia w centrum - w miejsce tradycyjnej kategorii piękna, czy choćby wzniosłości - kategorie "zaangażowania" i "autentyczności". Jest zatem estetyka niesamoistna, uwikłana w politykę i etykę, a ostatecznie w filozoficzną antropologię i ontologię. Można się jednak zastanawiać, na ile, przeciwnie, Sartre'owska etyka i polityka, a nawet antropologia, ontologia i cała teoria filozoficzna mają już charakter przede wszystkim estetyczny. Można się zastanawiać w szczegolności, czy obfita produkcja literacka Sartre'a (powieści, opowiadania, dramaty) stanowi tylko dodatek do jego tworczości filozoficznej, czy też, przeciwnie, stanowi podstawowy i źrodłowy wyraz postawy / myśli egzystencjalnej, która tylko wtórnie może zostać sformułowana w postaci "teorii" czy "doktryny".

Małgorzata Kowalska, doktor habilitowany w zakresie filozofii, profesor Uniwersytetu w Białymstoku (Katedra Filozofii), zajmuje się przede wszystkim filozofia współczesna, zwłaszcza francuską, a także filozofią społeczną i polityczną. Tłumaczka francuskiej literatury filozoficznej (Sartre'a, Merleau-Ponty'ego, Arona, Levinasa, Foucaulta, Lyotarda, i in.); autorka wielu artykułów i kilku książek, w tym: W poszukiwaniu straconej syntezy. Jean-Paul Sartre i paradygmaty filozoficznego myślenia (Warszawa 1997), Dialektyka poza dialektyka. Od Bataille'a do Derridy (Warszawa 2000), Demokracja w kole krytyki (Bialystok 2005).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji