Artykuły

Warszawa. Nie żyje Piotr Cieślak

Dziś, po długiej chorobie, odszedł Piotr Cieślak - aktor, reżyser, pedagog i dyrektor teatrów. Miał 66 lat.

Urodził się 11 listopada 1948 roku w Toruniu. W 1970 roku ukończył Wydział Aktorski, a w 1978 Wydział Reżyserii PWST w Warszawie. Współtworzył eksperymentalne Puławskie Studium Teatralne. "Ta harcerska przygoda była potrzebna. Pozwala w tych trudnych czasach prowadzić teatr" - mówił po latach już jako dyrektor teatru. Był aktorem warszawskiego Teatru Studio, a od 1975 do 1979 roku Teatru Powszechnego.

W latach 1983-1991 został reżyserem w Teatrze Powszechnym, a jego pierwszą realizacją była prapremiera sztuki Wasilija Szukszyna "Gdy obudzą się rankiem" (1979 rok). W latach 80. reżyserował i inscenizował w Powszechnym sztuki m.in. Loleh Bellon, Per Olova Enquista, Izaaka Babla, Bena Jonsona, Bertolta Brechta. "Uważam się za ucznia Zygmunta Hübnera, który napisał kiedyś, że wyreżyserował większość najlepszych przedstawień w Teatrze Powszechnym, ponieważ będąc jego dyrektorem wiedział, jakich zaprosić reżyserów" - deklarował.

Od lat 90. współpracuje z łódzkim Teatrem Jaracza, gdzie reżyseruje "Folwark zwierzęcy" wg George'a Orwella i "Krótki pamiętnik Jakuba Czarnieckiego" wg Witolda Gombrowicza, Władysława Ludwika Anczyca i Aleksandra Ładnowskiego

W 1993 roku obejmuje dyrekcję Teatru Dramatycznego w Warszawie. Funkcję tę będzie pełnił do 2007 roku.

W Dramatycznym reżyserował m.in. "Wesele, wesele" wg Antoniego Czechowa, "Wesele u drobnomieszczan" Bertolta Brechta, "Jak wam się podoba" i "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" Williama Shakespeare'a, a także sztuki Rolanda Topora, Hanocha Levina, adaptację Bohumila Hrabala, Witolda Gombrowicza. Ostatnią sztuką, którą Piotr Cieślak reżyserował w Dramatycznym, była "Iwona" wg sztuki Witolda Gombrowicza (2007 rok).

Ze stanowiska dyrektora Dramatycznego odwołany został w kontrowersyjny sposób przez władze miasta, tuż przed jubileuszem 50-lecia teatru. W 2008 roku został pełnomocnikiem rektora Akademii Teatralnej do spraw Teatru Collegium Nobilium.

Od 2010 roku reżyserował w Teatrze Narodowym, w Teatrze Studio i w poznańskim Teatrze Nowym. Uczył sztuki aktorskiej na Wydziale Tańca krakowskiej PWST w Bytomiu oraz w Malmö w Szwecji.

Piotr Cieślak ma koncie kilka ról filmowych, m.in. w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy. Reżyserował w Teatrze TV. Od roku 1973 był pedagogiem w warszawskiej PWST, w 1987-90 prodziekanem Wydziału Aktorskiego, a w latach 1990-1993 prorektorem tej uczelni.

"Kiedyś żyliśmy w świecie propagandy ideowej, a teraz w rzeczywistości propagandy przedmiotu, sprzedaży, konsumpcji. To jest rodzaj ideologii, która nas potwornie zatruwa. Powoduje, że przestajemy się porozumiewać" - mówił w jednym z ostatnich wywiadów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji