Artykuły

Kielce. Adaptacja prozy Nabokova w Teatrze Kubuś

Inscenizację powieści Vladimira Nabokova "Zaproszenie na egzekucję" w adaptacji i reż. Sabiny Wacławczyk - stypendystki resortu kultury, przygotowuje Teatr Lalki i Aktora Kubuś. Prapremiera spektaklu, odwołującego się do teatru maski - w sobotę.

Wacławczyk, która jest absolwentką reżyserii na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Filia we Wrocławiu i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest też autorką scenografii przedstawienia.

Reżyserka określiła powieść rosyjskiego i amerykańskiego pisarza jako "niezwykłą antyutopię, przedstawiającą świat totalitarny, który dąży w bardzo szybkim tempie ku rozpadowi". - To świat, w którym wszystkie zachowania, których wymaga totalitaryzm, zostały już doprowadzone do absurdu, groteski. A ludzie są pozbawiani humanitarnych, wewnętrznych wartości, które mogłyby nimi kierować. Wszystko, co robią jest udawane, ustawiane - zaznaczyła w środę, podczas konferencji prasowej Wacławczyk.

Akcja sztuki - podobnie jak i powieści - rozgrywa się wokół Cyncynata C., jedynego prawdziwego człowieka w totalitarnym państwie, które skazało go na śmierć za indywidualizm. Oczekując w celi na egzekucję, próbuje zajrzeć pod maski swoich oprawców.

- Bohater powoli, konsekwentnie demaskuje idiotyczność świata, w którym się znalazł. Broni idei humanistycznych i własnego człowieczeństwa, by udowodnić, że wychodzenie poza schematy, sprzeciwianie się nie jest złem, winą i nie powinno być za nie żadnej kary - opisywała Wacławczyk.

Jak dodała, widzowie będą pewnym sensie uczestnikami spektaklu, podobnie jak widzowie telewizyjnych reality show, typu "Big Brother" - na początku przedstawienia słyszą wprowadzenie, płynące jakby z radiowego głośnika: zapowiedź, że będą oglądać przygody Cyncynata.

Zdaniem reżyserki, teatr maski, który jest prezentowany w spektaklu, ma w sobie "olbrzymią siłę przekazu i treści". "To bardzo trudna forma aktorska, bardzo rzadko używana. W tradycyjnym tatrze byłby warsztatowy kłopot, by rozpocząć w ogóle próby w masce, bo w teatrach dramatycznych maska została dawno zapomniana. W teatrach lalkowych, dzięki scenie dla dzieci, tradycja gry w masce jeszcze się tli" - podkreśliła Wacławczyk.

Głównego bohatera w przedstawieniu gra debiutant Mateusz Brodowski - także absolwent wrocławskiej uczelni. Grana przez niego postać jest jedyną, która występuje na scenie bez maski. - Taki debiut to z jednej strony marzenie każdego młodego aktora, z drugiej - coś niesamowicie wymagającego, stymulującego głowę i emocjonalność (...) Konfrontacja na scenie z maskami powoduje, że czasami trzeba dawać z siebie trzy razy więcej - ocenił.

Autorem muzyki do sztuki jest multiinstrumentalista Włodzimierz Kiniorski. Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", którego laureatką jest Wacławczyk. Przedstawienie "Sceny dla dorosłych" teatru "Kubuś", mogą oglądać osoby, które ukończyły 15 lat.

Vladimir Nabokov (1899-1977) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury rosyjskiej i angielskiej. Do 1938 r. tworzył głównie w języku rosyjskim, m.in. powieści: "Maszeńka" (1926), "Król, dama, walet" (1928), "Rozpacz" (1934), "Zaproszenie na egzekucję" (1936), "Dar" (1953).

Światowy rozgłos przyniosła pisarzowi napisana w języku angielskim powieść "Lolita", która ukazała się w atmosferze sensacji i skandalu, w 1955 r. Książka opowiada o erotycznej obsesji dojrzałego mężczyzny na punkcie 12-latki. Inne anglojęzyczne książki Nabokova to m. in. "Pnin" (1957), "Blady ogień" (1962), "Patrz na te arlekiny" (1974).

Nabokov poza powieściami, które podejmują głownie tematykę psychologiczną i filozoficzną, jest również autorem kilku zbiorów opowiadań, dramatów, autobiografii, poezji, zbiorów wykładów poświęconych literaturze oraz tłumaczeń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji