Artykuły

Gdynia. Chyra, Buzek i inni czytają Tennessee Williamsa

Pierwszy Gdański Klub Soroptimist International zaprasza na czytanie dramatu "Noc iguany" Tennessee Williamsa w tłumaczeniu i reżyserii Jacka Poniedziałka, które odbędzie się 22 września o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni.

"Noc iguany" Tennessee Williamsa w tłumaczeniu i reżyserii Jacka Poniedziałka to nowa próba spojrzenia na klasykę amerykańskiego dramatu. Kultowy autor, jak mówi Poniedziałek: "Szekspir XX wieku", grubą kreską rysuje swoich bohaterów, którzy zmagają się z ludzkimi słabościami i namiętnościami. Dzięki brawurowemu tłumaczeniu Poniedziałka z ciekawej perspektywy (bez obyczajowej cenzury i politycznej poprawności), poznajemy postaci, które dotąd funkcjonowały w popkulturze, tylko dzięki hollywoodzkiej adaptacji z Richardem Burtonem w roli głównej.

Tekst przeczytają: Andrzej Chyra, Agata Buzek, Maja Ostaszewska, Grażyna Misiorowska, Zygmunt Malanowicz, Hanna Maciąg, Piotr Polak i Jacek Poniedziałek. To jedyna okazja, by usłyszeć "Noc Iguany" w takiej obsadzie, specjalnie skomponowanej dla trójmiejskiej publiczności.

W ramach wydarzenia odbędzie się czytanie performatywne (kolaż tekstu, gry aktorskiej i multimediów, mający formę otwartej próby z udziałem publiczności) oraz spotkanie z artystami. Organizatorem imprezy jest Pierwszy Gdański Klub Soroptimist International.

Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na program grantowy "Bank Ambitnych Kobiet", w ramach którego będą sfinansowane stypendia dla młodych, uzdolnionych kobiet, które w sposób innowacyjny i kreatywny pragną rozwijać swoje talenty i pasje w sferach artystycznych, edukacyjnych, obywatelskich i kulturowych.

Wstęp: zaproszenia w formie cegiełek (cena: 100 zł i 80 zł), rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu: 502 392 148 lub 501 062 880 lub 603 250 027.

Soroptimist International Gdańsk - Pierwszy Klub w Gdańsku powstał w 1996 roku w ramach struktur międzynarodowych Soroptimist International, który istnieje od lat dwudziestych XX wieku. Organizację cechuje neutralność światopoglądowa, polityczna, tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka. SI ściśle współpracuje z ONZ i Radą Europy, przy których posiada swoje przedstawicielstwa. Kobiety zrzeszone w stowarzyszeniu są aktywne zawodowo, wykształcone; wyróżniają się kreatywnością, aktywnym stosunkiem do życia. Przewodnie hasło organizacji to: "doskonalić się i służyć innym". Podstawowym celem SI jest promowanie młodych, utalentowanych kobiet, pomoc w realizacji ich zamierzeń. Dzięki dochodom z organizowanych przez stowarzyszenie spektakli teatralnych, koncertów, imprez plenerowych oraz ofiarności wielu firm, przyjaznych działalności, SI pomaga finansować zakup instrumentów muzycznych, funduje stypendia artystyczne oraz udział muzyków w międzynarodowych konkursach. Od 2008 roku wraz z Klubem SI w Poczdamie, przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje obozy integracyjno-edukacyjne dla dziewcząt z Polski i Niemiec w wieku od 16 do 19 lat w Krzyżowej, pod Wrocławiem. W 2011 roku SI uruchomiło program grantowy "Bank Ambitnych Kobiet", dedykowany młodym beneficjentkom, które chcą angażować się w rozmaite inicjatywy oraz pragną rozwijać swoje talenty i pasje. Dotychczas w ramach programu przyznano szesnaście stypendiów (na projekty artystyczne, edukacyjne, obywatelskie i kulturowe). Od kilku lat gdański Klub przyznaje honorowy tytuł "Lady Soroptimist". Do tej pory wyróżnienie otrzymały między innymi: Lucyna Legut, Dorota Kolak, Danuta Wałęsa, Katarzyna Popowa-Zydroń; (www.soroptimist.gdansk.pl).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji