Artykuły

Warszawa. Kolejne wydarzenia w ramach Otwartej Ząbkowskiej

W najbliższy weekend, 5 i 6 września, ul. Ząbkowska po raz kolejny zostanie zamknięta dla ruchu drogowego i stanie się w przestrzenią działań artystycznych w ramach festiwalu "Otwarta Ząbkowska".

W programie festiwalu m.in. performans Pawła Althamera, działania medialno-aktorskie Komuny//Warszawa, spektakl eksperymentalny "Minimum" w reż. Michała Salwińskiego, parada kundelków, finał działań sąsiedzkich LUB/LAB-u, odsłonięcie neonu Baru Ząbkowskiego, słuchowisko "Czterech śpiących" w reż. Aleksandry Jakubczak, koncert grupy Isle of love, Der Father i VIENIO.

***

Program festiwalu "Otwarta Ząbkowska"

5 września

14:00 - 20:00, miejsce: ul. Ząbkowska

"Kongres Rysowników - Świetlista rzeka" - działania Pawła Althamera

Wybitny artysta wizualny Paweł Althamer przeprowadzi działania animacyjne nawiązujące do jego poprzednich performansów. Wzdłuż Ząbkowskiej ma powstać rzeka papieru, na której każdy chętny będzie mógł coś narysować, tworząc wspólne dzieło.

godz. 14:00 - 15:00, miejsce: ul. Ząbkowska 9 - ogródek Bal Baru

Isle of Love - koncert

Zespół powstał z inicjatywy Tomasza "Ragaboy'a" Osieckiego, muzyka, multiinstrumentalisty współpracującego m.in. z Hey, Kayah. Do współpracy zaprosił charyzmatycznego młodego wokalistę Adama Słomińskiego oraz muzyków grających z uznanymi polskimi artystami (Brodka, Hey, Maria Sadowska).

Podczas koncertu 5 września zespół wystąpi w składzie:

Adam Słomiński - śpiew, Tomasz "Ragaboy" Osiecki - gitary, dilruba, Marcin Żabiełowicz - gitary, mandolina

godz. 15:00 - 20:00, miejsce: ul. Ząbkowska

Komuna//Warszawa - "Ząbkowska 2022 - wizje przyszłości" - żywe infografiki i działania medialno-aktorskie

godz. 16:00 - 18:00, miejsce: ul. Ząbkowska 6 - W Oparach Absurdu

Psyche Books & Cafe "Historia Otwartej Ulicy" - wykład i spacer

godz. 19:00 - 23:00, miejsce: ul. Ząbkowska 6 - W Oparach Absurdu

dj set - Sufi - Mandaloops

godz. 20:00 - 21:00, miejsce: ul. Ząbkowska 2 - Bar Ząbkowski

"Minimum" - spektakl w reż. Michała Salwińskiego z udziałem ochotniczki z Pragi

obsada: Eliza Borowska, Tomasz Chrapusta

godz. 21:00 - 22:00, miejsce: ul. Ząbkowska 9 - ogródek Bal Baru

Hyc06 - koncert

***

6 września

godz. 13:00 - 15:00, miejsce: ul. Ząbkowska

Parada psów łaciatych i kundelków

godz. 14:00 - 20:00, miejsce: ul. Ząbkowska

"Kongres Rysowników - Świetlista rzeka" oraz uroczyste odsłonięcie neonu nad wejściem do Baru Ząbkowskiego (godz. 17.00) - działania Pawła Althamera

godz. 15:00 - 18:00, miejsce: przestrzenie ul. Ząbkowskiej_w miejscach wielu_do odszukania

Lub/Lab & przyjaciele - "Sztuka spotkania (się)" - finał działań sąsiedzkich

godz. 18:00 - 19:00, miejsce: przestrzeń otwarta ul. Ząbkowskiej 7-9

"Czterech śpiących" - słuchowisko w reż. Aleksandry Jakubczak na podstawie tekstu Krzysztofa Szekalskiego, poświęcone pomnikowi Braterstwa Broni w Warszawie, z udziałem aktorów Teatru Powszechnego

Muzyka na żywo: Daniel Pigoński

Obsada: Michał Czachor, Michał Jarmicki, Grzegorz Otrębski, Sławomir Pacek, Maria Robaszkiewicz, Julia Wyszyńska

- we współpracy z Dwójką Polskiego Radia

godz. 19:00 - 20:00, miejsce: przestrzeń otwarta ul. Ząbkowskiej 7-9

Zespół Der Father - koncert

godz. 20:00 - 21:00, miejsce: ul. Ząbkowska 9 - ogródek Bal Baru

VIENIO na jazzowo - koncert

***

Dodatkowo:

- food trucki

- wyprzedaże antykwariatowe

- stoły pingpongowe

- otwarte ogródki lokalnych restauracji i klubów

***

Paweł Althamer "Kongres rysowników i Świetlista rzeka"

5-6 września 2015, godz. 14.00 - 20.00

W 2012 roku, podczas 7. Biennale w Berlinie, w kościele św. Elżbiety, Paweł Althamer zainicjował "Kongres Rysowników", jedno ze swoich najbardziej znanych działań z ostatnich lat. Do udziału w nim, do rysowania na przygotowanych wcześniej pustych, białych ścianach, zaprosił wszystkich i każdego, kto tylko byłby zainteresowany "wizualną rozmową", uczestnictwem w niej, bez względu na swoje umiejętności, wykształcenie, płeć, pochodzenie czy status społeczny, w przekonaniu, że współdziałanie w takiej przestrzeni i w taki sposób "stworzy możliwość autentycznej debaty i wymiany, z której nikt nie jest "wykluczony" i doprowadzi do wspólnie wykonanego dzieła sztuki". Kolejne "Kongresy rysowników" odbyły się m.in. w Kijowie (2013) oraz w Nowym Jorku i Pekinie (2014).

Paweł Althamer w dniach 5-6 września 2015 roku podejmie działania, do których zaprasza wszystkich mieszkańców ulicy Ząbkowskiej i uczestników festiwalu w otwartej przestrzeni miejskiej.

***

"Minimum"

5 września, godz. 20.00 - 21.00

reżyseria: Michał Salwiński

dramaturgia: Tomasz Szeląg

obsada: Eliza Borowska, Tomasz Chrapusta

Spektakl został zbudowany w oparciu o eksperyment przeprowadzony na mieszkaniu ochotniczki z dzielnicy Praga. Polegał on na zredukowaniu liczby posiadanych przez nią przedmiotów do minimum. Zebrane doświadczenia są narzędziem do opowieści o relacji z otaczającą nas materialnością.

Michał Salwiński ( ur. 1992) - student III roku reżyserii teatralnej na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej

im. L. Solskiego w Krakowie; wyróżniony podczas Forum Młodej Reżyserii 2015r. za kierunek poszukiwania twórczego (instalacja "Moja Córeczka" T. Różewicza); obecnie rozwija pomysł autorskiego debiutu teatralnego.

***

Parada psów łaciatych i kundelków

6 września, godz. 13:00 - 15:00

Parad rozpocznie się na skrzyżowaniu ulic Targowej i Ząbkowskiej i dojdzie na skwerek przy ul. Brzeskiej 16, gdzie będą czekały psie atrakcje, konkursy z nagrodami w niestandardowych kategoriach, oraz gdzie odbędzie się zbiórka pieniędzy, karmy i potrzebnych rzeczy dla schroniska Znajdki.

***

LUB/LAB & przyjaciele - "Sztuka spotkania (się)"

finał działań sąsiedzkich 6 września, godz. 15:00 - 18:00

"Kartonowy park odkrywców" - wpisując się w "Świetlistą rzekę" Pawła Althamera; idąc za pomysłami mieszkańców i zabawami z podwórek; czyniąc motywem przewodnim papier i karton.

Otwarta Ząbkowska nie oznacza jedynie zamknięcia ruchu dla samochodów, jest kategorią, która odnosi się także do gościnności i spontaniczności samych gospodarzy, czyli mieszkańców ulicy. Ten potencjał stał się pretekstem do włączenia sąsiadów w działania festiwalowe.

***

"Czterech śpiących" - słuchowisko w reż. Aleksandry Jakubczak na podstawie tekstu Krzysztofa Szekalskiego

6 września, godz. 18.00 - 19.00

Muzyka na żywo: Der Father

Obsada: Michał Czachor, Michał Jarmicki, Grzegorz Otrębski, Sławomir Pacek, Maria Robaszkiewicz, Julia Wyszyńska

- we współpracy z Programem Drugim Polskiego Radia

Braterstwa Broni, czyli Pomnikiem Czterech Śpiących, który został usunięty z pl. Wileńskiego w związku z budową drugiej linii metra i w atmosferze kontrowersji, jako niewygodna pamiątka skomplikowanej przeszłości, pozostaje do dziś zamknięty gdzieś w warszawskich magazynach...

Warszawa 2015, Czterej Śpiący budzą się w magazynie. Dwóch polskich i dwóch radzieckich żołnierzy z praskiego pomnika po wielu latach milczącej warty wracają na Pragę. Przeszłość i teraźniejszość nakładają się na siebie. Niechciani świadkowie przeszłości natykają się na współczesnych mieszkańców warszawskiej Pragi. Co wyniknie z tego spotkania?

***

Sufi - Mandaloops - dj set

5 września, godz. 19.00 - 23.00

Mandaloops to projekt muzyczny, w którym muzyka wypływa z ciszy, zapętla się, ewoluuje, nabiera przestrzeni, tworzy się jak mandala - po czym znowu znika w ciszy, pozostawiając ślad jedynie we wspomnieniu słuchacza. W muzyce przewijają się motywy muzyki orientalnej, bałkańskiej i etnicznej, didjeridoo, bębnów, przeszkadzajek i głosu.

***

Der Father - koncert

6 września, godz. 19.00 - 20.00

Melodyjność piosenek połączona z elektroniką, transowym bitem, prosty rock and roll. Od pełnego ciszy i jazzujących zmian początku, przechodzimy do coraz mocniejszych, mięsistych i brudnych rockowych energii. Zespół lubi zabawę i wybuchy; poezję, noise i reggeaton; mgłę na trasie i wyścigi samochodowe. A to wszystko w znikomych ilościach i tylko do połowy.

Zespół Der Father powstał jako duet Joanny Halszki Sokołowskiej i Daniela Pigońskiego. Klawisze, syntezatory, automaty, gitara, melodia i radość to dla ich współpracy słowa kluczowe. Dlatego do składu szybko dołączyli: Rihanna, papież, G.D. Busch, Elvis P. i Jerzy A. Rogiewicz, wspierający skład swoim perkusyjnym geniuszem.

***

Główni organizatorzy - Teatr Powszechny wspólnie z lokalnymi instytucjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Hokuspokus, Fundacją Muzyki Nowej NADAYE i Fundacją XIX Dzielnica Kultury.

Więcej informacji: [patrz linki poniżej]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji