Artykuły

Szczecin. Pszoniak i Polaczek na scenie Polskiego

Pierwsza premiera będzie z Fredry. Opatowicz wróci do Lorki. Jacek Polaczek i Wojciech Pszoniak zagrają w duecie. W czwartek nowy sezon zaczyna Teatr Polski.

Teatr Polski przygotuje na ten sezon pięć premier. Trzy na dużą scenę.

Fredro z Berlina

W "Panu Geldhabie" tytułowy bohater dorobił się, a teraz chce dostać się do lepszego towarzystwa. W jednej z pierwszych swoich komedii hrabia Aleksander Fredro kpi z nuworyszy i pazerności. Rzadko wystawiany tytuł wyreżyseruje Janusz Cichocki, polski reżyser z Berlina.

- Zaproponował tekst klasyczny z ciekawym pomysłem na bardzo nieklasyczną, powiedziałbym odjechaną, inscenizację - zapowiada Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego. Więcej nie zdradzi. - Scenografię zrobi Andrzej Woron, który u nas pracował przy"Weselu" reżyserowanym przez Janusza Józefowicza - dodaje.

Na scenie sztandarowa obsada Teatru Polskiego: Adamska, Dzieciniak, Janicki, Piotrowski. Premiera w listopadzie.

Meandry namiętności wg Lorki

W 1998 r. Adam Opatowicz wyreżyserował piękne przedstawienie - "Ogrody czasu" na podstawie twórczości Federica Garcii Lorki.

- Wracam do Lorki - mówi teraz. - On pozwala na teatr o nieprawdopodobnych emocjach. Tu będzie historia o niezwykłych meandrach miłości, uwikłanej w niemożliwość uwolnienia się od swoich namiętności.

W nowym przedstawieniu wróci do poetyki "Ogrodów czasu" i tych samych realizatorów - Janusza Józefowicza (choreografia) i Jana Kantego Pawluśkiewicza (muzyka). Rzecz pt. "Wieczór w teatrze" chciałby wystawić w grudniu, przed świętami.

Trzecią premierą na dużej scenie będą "Matki" Piotra Rowickiego w reż. Rafała Matusza. - Trochę groteskowa i rozprawiająca się z mitem matki - zapowiada dyrektor Teatru Polskiego. Premiera w marcu.

Hemar w Czarnym Kocie Rudym

Nowym tytułem w Czarnym Kocie Rudym będzie "Mister Hemar". - Chcemy przypomnieć twórczość jednej z ważniejszych postaci międzywojennego kabaretu, artysty emigranta, który po wojnie już nie mógł wrócić do Lwowa, Warszawy - mówi Opatowicz, który spektakl wyreżyseruje.

Skarpetki. Opus 124

Dyrektor wystawi też premierę spektaklu "Skarpetki. Opus 124" Daniela Colasa. Dwóch starzejących się aktorów chce raz jeszcze wspólnie wystąpić, mając nadzieję, że poczują ostatni raz smak sukcesu i sławy. Zagrają Wojciech Pszoniak i Jacek Polaczek. - Są z jednego roku szkoły w Krakowie, mieszkali w jednym pokoju w akademiku. Po 40 latach spotkają się u nas na scenie. Nie wątpię, że to będzie świetnie zagrane przedstawienie - mówi Opatowicz.

Nową propozycją Teatru Polskiego jest cykl spotkań literackich. Gośćmi będą Andrzej Stasiuk, Stefan Chwin, Wojciech Kuczok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji