Artykuły

Kraj. Jest już oficjalny zwiastun "Nocy Walpurgi"

W Internecie pojawił się zwiastun "Nocy Walpurgi", niezwykłego, emanującego sensualną energią debiutu Marcina Bortkiewicza, uhonorowanego pięcioma nagrodami na tegorocznym Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". "Noc Walpurgi" pojawi się w polskich kinach od 25 września.

Obraz znalazł się w konkursie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni (14-19.09.2015).

Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Phillipe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.

W "Nocy Walpurgi" główną rolę zagrała Małgorzata Zajączkowska, wybitna polska aktorka, która ma w dorobku udział w hollywoodzkich produkcjach, m.in. w "Strzałach na Broadway'u" w reżyserii Woody'ego Allena, występowała również u boku Glenn Close i Christophera Walkena. Artystka w "Nocy Walpurgi" we wspaniałym stylu powraca na duży ekran. Kreacja w filmie Marcina Bortkiewicza przyniosła jej nagrodę Jantara 2015 za główną rolę kobiecą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

W filmie, u boku Zajączkowskiej, zobaczymy Phillipe'a Tłokińskiego, znanego z udziału w serialach "Przepis na życie" i "M jak Miłość".

Reżyserem "Nocy Walpurgi" jest Marcin Bortkiewicz, którego "Portret z pamięci", zrealizowany w Studio Munka, był pokazywany w sekcji Quinzaine des Realisateurs na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 r. Bortkiewicz to absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Szkoły Wajdy. Debiutował dokumentem pt. "Nauczanie początkowe", wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 r.

"Noc Walpurgi" to jego debiut fabularny, do którego scenariusz napisał wspólnie z Magdaleną Gauer. Za wysublimowane, nawiązujące do filmów z lat 50., czarno-białe zdjęcia był odpowiedzialny Andrzej Wojciechowski ("Miłość", "Zaślepiona"), spektakularną scenografię niczym z filmów Wesa Andersona przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński ("Ida", "W ciemności"). Bogate, teatralne kostiumy zaprojektowała Emilia Czartoryska ("Dom na końcu drogi"). Małgorzata Majkut ("Ojciec Mateusz") i Eliza Bergchauzen zadbały o charakteryzację. Muzykę skomponował Marek Czerniewicz ("Portret z pamięci"), a za doskonały dźwięk była odpowiedzialna Agata Chodyra ("Matka Teresa od kotów"). Obraz zmontował Piotr Mendelowski ("Bagaż strachu"). Produkcja powstała pod kierownictwem Ewy Turczańskiej i Sebastiana Petryka. Producentem "Nocy Walpurgi" jest Sebastian Petryk z PS FILM. Film powstał przy współudziale finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji