Artykuły

Warszawa. Aktorzy śpiewają piosenki Osieckiej

Dobre Piosenki to nowa seria wydawnicza Wytwórni Muzycznej MTJ prezentująca ponad 20 płyt z najpiękniejszymi zagranicznymi i polskimi piosenkami oraz tekstami literackimi umuzycznionymi przez najlepszych kompozytorów, w wykonaniu największych gwiazd polskiej estrady. 13 lipca ukazało się trzecie wydawnictwo z tej serii - Agnieszka Osiecka.

Kiedy Agnieszka Osiecka zaczęła pisać piosenki, pracowała z najlepszymi kompozytorami w Polsce. Byli między innymi Krzysztof Komeda, Jerzy Matuszkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Katarzyna Gartner, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zieliński, Wojciech Kilar czy Seweryn Krajewski. Wszyscy ci muzycy, komponując do tekstów Osieckiej stworzyli utwory będące absolutnym kanonem polskiej muzyki popularnej i filmowej, takie jak "Nie żałuję", "Nie spoczniemy", "Dziś prawdziwych cyganów już nie ma", "Oczy tej małej".

Pamięć o Agnieszce Osieckiej jest ciągle żywa, a jej piosenki nagrywane i wykonywane wciąż na nowo. Niespotykana ciekawość świata i ludzi oraz umiejętność dostrzegania prawdy zaowocowała tekstami, które się nie starzeją, są aktualne i co ważne, wciąż wnoszą wymierną, emocjonalną wartość i potrafią inspirować. Jej teksty są jednymi z najczęściej wykorzystywanych przez polskich twórców. Artyści szukający sposobu na dobrą piosenkę, znają wartość tego co Osiecka napisała i w ciąż do niej wracają.

W jej otoczeniu byli pisarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, malarze a nawet politycy. Ze wszystkimi umiała znaleźć wspólny język i zostawić po sobie dobre wspomnienia. Niespożyta energia sprawiała, że tworzyła nieustannie (stworzyła ponad dwa tysiące piosenek), pracowała dla gazet, radia, telewizji, teatru i wreszcie z muzykami.

O Agnieszce Osieckiej nieustannie pojawiają się nowe książki, biografie, listy, teksty piosenek.

W teatrach grane są jej sztuki, odbywają się festiwale jej imienia, powstają nowe piosenki do nieopublikowanych wcześniej tekstów. Z inicjatywy założonej przez córkę poetki, Agaty Passent, Fundacji Okularnicy, powstaje kilkunastotomowy "Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej".

W Warszawie, na Saskiej Kępie, przy ulicy Francuskiej, niedaleko domu w którym mieszkała, stoi, czy raczej "siedzi" jej pomnik. I wciąż ktoś kładzie na nim świeże kwiaty, przechodnie robią zdjęcia, czasami ktoś założy naszyjnik z jarzębiny. Agnieszka Osiecka wciąż tu jest.

***

Tracklista:

1. Krystyna Janda (Live) - "Na zakręcie"

2. Stanisława Celińska (Live) - "Nie żałuję"

3. Maryla Rodowicz - "Byłam sama jestem sama"

4. Magda Umer - "Miłość w Portofino"

5. Stan Borys - "Dziś prawdziwych cyganów już nie ma"

6. Iwona Loranc - "W żółtych płomieniach liści"

7. Ewa Błaszczyk - "Orszaki dworaki"

8. Mirosław Czyżykiewicz - "Niepokój"

9. Trzeci oddech kaczuchy - "Piosenka o Okularnikach"

10. Zbigniew Zamachowski - "Umrzeć dla kobiety"

11. Joanna Lewandowska - "Czantoria"

12. Jacek Bończyk - "Miłość"

13. Piotr Fronczewski - "Zamienię księżyc na parę butów"

14. Bogusław Mec - "Nim wstanie dzień"

15. Czerwony Tulipan (Live) - "Nie spoczniemy"

16. Dominika Barabas (Live) - "Ja w podróży"

17. Krystyna Tkacz (Live) - "Jeżeli miłość jest"

18. Magdalena Kumorek (Live) - "Sama chciała"

19. Magda Umer (Live) - "Oczy tej małej"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji