Artykuły

Żarnowiec. Festiwal w Muzeum Marii Konopnickiej

W dniach 4-6 września odbędzie się XI Festiwal w Żarnowcu. Poprzednie edycje festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gromadząc w Żarnowcu kilka tysięcy miłośników muzyki operowej z Polski i zagranicy.

I edycja Festiwalu miała miejsce we wrześniu 2003 r. w 100 rocznicę przyjazdu poetki Marii Konopnickiej do Żarnowca. Festiwal wznowiono w 2005 r. i jest kontynuowany do dziś. To wyjątkowe wydarzenie jest wspaniałą promocją polskich tradycji narodowych i wokalnych, ponieważ odbywa się w Żarnowcu - miejscu szczególnym dla każdego Polaka jakim jest Dar Narodowy (1903) dla wielkiej poetki i pisarki. Bogaty program artystyczny, znakomite spektakle, wspaniali artyści oraz wielkie zainteresowanie miłośników muzyki jest doskonałą promocją regionu, a szczególnie Żarnowca jako miejsca znanego w Polsce i za granicą.

W poprzednich latach na festiwalu można było obejrzeć spektakle m.in. "Halki", "Strasznego dworu", "Barona Cygańskiego", "Zemsty nietoperza". Wystąpili soliści Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Bytomskiej. Gościli również artyści tej miary jak Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Teresa Lipowska, Wojciech Siemion, Janusz Zakrzeński, Krzysztof Globisz, Halina Kunicka, Grażyna Łobaszewska, Stan Borys oraz artyści krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami".

Co roku staramy się urozmaicać nasz program zapraszając ciekawych artystów i spektakle. Każdego roku na Festiwalu organizowane są akcje charytatywne w celu pomocy potrzebującym z terenu Podkarpacia. W minionych latach m.in. na Hospicjum w Krośnie, powodzian w Jaśle.

Wielkim orędownikiem festiwalu był Pan Jan Bielecki prawnuk Marii Konopnickiej, który uczestniczył aż do śmierci w każdej edycji festiwalu. W tym roku zaszczyci nas swoją obecnością prawnuczka Marii Konopnickiej Pani Joanna Modrzejewska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji