Artykuły

Radziejowice. Mistrzowskie warsztaty Andrzeja Seweryna

Od ubiegłego czwartku w radziejowickim Domu Pracy Twórczej trwają mistrzowskie warsztaty Andrzeja Seweryna. Czternaścioro młodych artystów związanych ze scenami teatralnymi w całej Polsce, pod okiem dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, szlifuje swoje aktorskie rzemiosło.

Tematem tegorocznej, drugiej edycji kursu, jest twórczość Aleksandra Fredry. Bogactwo języka, wnikliwość refleksji na temat natury ludzkiej, ponadczasowe, błyskotliwe poczucie humoru czyni Fredrę najchętniej wystawianym w Polsce dramatopisarzem, ale i doskonałym materiałem do pracy nad sztuką dialogu, monologu, budowania postaci czy mówienia wierszem, tak by trafiało to do współczesnego widza.

Obok najbardziej znanych tekstów Fredry takich jak "Śluby panieńskie", "Zemsta" czy "Pan Jowialski" znalazły się mniej popularne sztuki, z późniejszego okresu jego twórczości, odkryte dopiero po śmierci autora : "Wychowanka", "Teraz", "Wielki człowiek do małych interesów" , które pokazują nieco inną, ciemniejszą stronę twórczości Fredry.

Do współpracy Andrzej Seweryn zaprosił profesor Annę Kuligowską-Korzeniewską - historyka teatru oraz dr Jana Zamojskiego - filozofa, którzy swoimi wykładami otwierają przed uczestnikami kursu nowe ścieżki interpretacji tekstów Fredry, a także umiejscawiają jego twórczość w szerokim kulturowo-historycznym kontekście.

Zwieńczeniem warsztatów będzie pokaz z towarzyszeniem muzyki na żywo autorstwa Witka Łukaszewskiego oraz Agnieszki Kowalczyk. Przedstawienie odbędzie się w najbliższy piątek, 21 sierpnia, o godzinie ósmej wieczorem na terenie radziejowickiego pałacu.

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji