Artykuły

Kraj. "Mur" Dariusza Glazera niebawem w kinach

Tomasz Schuchardt i Marta Nieradkiewicz zagrali główne role w filmie "Mur". Historia "spotkania współczesnych Romea i Julii - w świecie strzeżonych osiedli, klasowych podziałów i murów, którymi bogaci odgradzają się od biednych" trafi na ekrany kin 4 września.

"To pierwszy tak wyrazisty głos młodego polskiego kina w sprawie umacniającego się podziału na +Polskę A+ i +Polskę B+" - zwraca uwagę Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP).

Producentem "Muru" - jak przypomina SFP, "długo oczekiwanej realizacji scenariusza, o którym głośno było od dawna m.in. z powodu Nagrody Głównej HBO w konkursie Script Pro" - jest działające przy stowarzyszeniu Studio Munka.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Dariusz Glazer. Bohaterów grają Tomasz Schuchardt i Marta Nieradkiewicz.

"Mur" to m.in. historia o barierach społecznych - powiedziała dyrektor ds. produkcji w Studiu Munka Ewa Jastrzębska. - O tym, że pewne rzeczy okazują się nie być dostępne dla wszystkich. Nawet, gdy się bardzo ciężko pracuje i gdy się bardzo mocno czegoś chce - tłumaczyła.

Że w społeczeństwie istnieje wiara w podział na "lepszych" i "gorszych" upewnia się główny bohater. Mariusz (Schuchardt) urodził się po "gorszej stronie muru". Odnawiając cudze mieszkania, próbuje zarobić na własne, które pozwoli mu uciec od życia razem z chorą, pogrążoną w depresji matką. Nie wszystko, co chłopak robi, jest legalne - ale cel, jak mu się wydaje, uświęca środki.

Bohaterowi udaje się w końcu wynająć - bo na zakup własnego go nie stać - mieszkanie na osiedlu apartamentowców. Podczas przeprowadzki do wymarzonego bloku Mariusz poznaje dziewczynę (Nieradkiewicz). Dziewczyna jest "stąd", ze świata, w którym mieszkanie i dobry samochód kupują w prezencie rodzice, gdzie nie trzeba "kombinować do pierwszego", ani chodzić do pomocy społecznej po zasiłek.

Mariusz i dziewczyna zaprzyjaźniają się. Chłopak uważa, że z czasem może być z tego coś więcej, że dziewczyna traktuje go jak kogoś jej równego, z jej sfer.

Początkowo, gdy bohaterowie piją razem wino, mur między nimi wydaje się wymysłem. Szybko jednak się ujawnia: gdy pojawiają się rodzice dziewczyny, zdaniem których "taki" chłopak nie jest dla niej odpowiednim towarzystwem, lub kiedy selekcjoner nie wpuszcza Mariusza do klubu.

"Mur" to także film o zamianie ról - o tym, jak dzieci muszą z czasem przejąć opiekę nad rodzicami, oraz o stawaniu w obliczu wyboru życiowego.

Takiego wyboru dokonać musi Mariusz. - Czy iść dalej drogą ku lepszemu losowi, na której udało się postawić już pierwsze kroki; czy też zrezygnować z własnych ambicji i zająć się chorującym rodzicem - opowiadała Ewa Jastrzębska.

Film Glazera to opowieść mocno osadzona we współczesnej rzeczywistości polskiej, a zarazem historia uniwersalna, która mogłaby rozegrać się w wielu miejscach na świecie - podkreśliła producentka.

Oprócz Schuchardta i Nieradkiewicz, w obsadzie "Muru" są m.in. Aleksandra Konieczna, Ewa Telega i Ewa Kasprzyk. Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji