Artykuły

Lublin. Tuwim na karnawał u Osterwy

Wodewil Juliana Tuwima pt. "Żołnierz królowej Madagaskaru", którego bohaterem jest niezłomny moralista wystawiony na pokusy szansonistki z teatrzyku ogródkowego, zaprezentuje zespół Teatru im. Osterwy. Premiera przedstawienia w reżyserii Tadeusza Bradeckiego odbędzie się w sobotę [14 stycznia].

- To jest zwariowana farsa. W sam raz na karnawał. Chcemy przede wszystkim, żeby się widzowie świetnie bawili - powiedział Bradecki.

Tuwim napisał "Żołnierza królowej Madagaskaru" w 1936 r. na podstawie farsy pod tym samym tytułem napisanej w 1879 r. przez komediopisarza, aktora i reżysera ze Lwowa Stanisława Dobrzańskiego. Tuwim przerobił utwór Dobrzańskiego i dopisał kilka scen. Tadeusz Sygietyński dopełnił tekst Tuwima muzyką i piosenkami.

Dowcipny, lekki wodewil, w którym autorzy bawiąc się słowem, wyśmiewają hipokryzję i świętoszkowatość bohaterów, a dawną Warszawę przedstawiają w krzywym zwierciadle, szybko stał się popularny. Sztuka została dwukrotnie sfilmowana - w 1939 r. z Leną Żelichowską i Michałem Zniczem w rolach głównych oraz w 1958 r. z Tadeuszem Fijewskim i Anną Łubieńską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji