Artykuły

Sztuka w wytwórni wódek

Jak mówią o Wytwórni jej założyciele i organizatorzy, "to więcej niż teatr, to więcej niż wytwórnia sztuki". W założeniach przedstawiają misję teatru jako miejsce spotkań z aktorami, reżyserami, pokazów filmowych oraz klub dyskusyjny tygodnika "Przekrój" - pisze Katarzyna Kazimierowska w Echu Miasta.

Na pierwszym spotkaniu gościem Piotra Najsztuba był Donald Tusk. Zapowiada się ciekawie, Praga zaczyna pulsować życiem kulturalnym. Usadowiona tuż obok Galerii Luksfera, może stać się jasnym punktem na intelektualnej mapie Warszawy. Artystyczną pieczę nad Teatrem sprawuje grupa G8, czyli 5 dramaturgów zaliczanych do grona jednych z najlepszych autorów ostatnich lat w Polsce. Należą do niej: Radosław Dobrowolski, Małgorzata Owsiany, Jacek Papis, Monika Powalisz, Paweł Sala. Od listopada ub. roku można oglądać efekty ich pracy, m.in. "Pan Andersen na Pradze", "Kalimorfa" wg powieści Fowlesa "Kolekcjoner" oraz czytanie sztuki pt. "Drugi upadek albo Godot, akt III".

Teatr się rozwija, coraz więcej projektów i planów w trakcie realizacji. Trwają próby do spektaklu "Planeta", gościnnego monodramu Jewgienija Griszkowca oraz przedstawienia taneczno-multimedialnego "Zum Beispiel". W kolejce czeka monodram Małgorzaty Rożniatowskiej "Uwaga złe psy" oraz sztuka reżyserowana przez Jacka Papisa według słynnej powieści "Paw królowej" Doroty Masłowskiej.

Dzieckiem Wytwórni jest... Miniwytwórnia, czyli imprezy, spektakle i zajęcia muzyczne organizowane z myślą o dzieciach. Już teraz można oglądać spektakl na podstawie bajek Andersena, pod tytułem "Pan Andersen na Pradze". W planach jest wystawianie polskich i obcych bajek ludowych.

Grupa G8 wchodzi w skład Stowarzyszenia Monopol, które zrzesza historyków sztuki, działaczy turystycznych i artystów. Wszyscy oni stawiają sobie za zadanie rewitalizację starej Pragi, ożywienie kulturalne dzielnicy oraz walkę z patologiami społecznymi, jak bezrobocie czy wysoka przestępczość, poprzez działania prospołeczne. W tym celu powołana została fundacja, która ma zająć się realizacją programu rewitalizacji w oparciu o środki własne i unijne. Działalność Teatru Wytwórnia ma też swój dramatyczny wymiar. Znajduje się na terenie Wytwórni Wódek Koneser, obszarze o wyjątkowej wartości historycznej.

Na zdjęciu: wnętrze Teatru Wytwórnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji